Fany: Jak se koníci koupou

Problematika koňského koupání je pro farmářku velmi důležitá, zejména v tomto počasí. Nemyslete si, že jde o takovou proceduru, jakou si představujeme my lidé – totiž že vezmu koníka, hadici, kartáč a šampon a začnu vám vysvětlovat, že kůň se nejlépe umyje krouživými pohyby kartáčem směrem od krku k ocasu za použití přírodního březového šamponu. Kdepak, koupání zde chci vylíčit tak, jak ho chápou a praktikují odjakživa sami koníci bez zásahu nás lidí.

Ti znalejší z vás zcela jistě vědí, o čem je řeč. Koníci se nejlépe umyjí v takové tmavé, mokré, mazlavé a husté hmotě. Jde o zaručeně přírodní a 100% nefalšované bahno. Bahenní lázeň bývá oblíbená i mezi některými lidmi (třeba já si ji nemohu vynachválit), zásadní rozdíl je však v tom, že my lidé se po takové koupeli jdeme zpravidla umýt vodou a mýdlem, kdežto pro koně je to umytí samo o sobě.

 

 

Válení se v čemkoliv patří odjakživa k základním hygienickým návykům koní i dalších zvířátek. A je to naprosto v pořádku, jelikož vytvoření co nejsilnější bahenní vrstvy po celém těle má celou řadu příznivých účinků. Předně jde o výbornou formu izolace a ochrany před obtížným a bodavým hmyzem (vzhledem k účinnosti repelentů bychom mohli tento způsob převzít). Časem dojde k uschnutí a postupnému opadání bahna společně se starou srstí, odumřelými kousky kůže, různými roztoči a breberkami a dalším neřádstvem, což také není úplně k zahození, pomyslím-li na to, jaká dřina je udělat si peeling, oholit si chlupy a vyprat si prádlo.Bohužel mnoho lidí bere toto přirozené koňské koupání jako určitou formu škodolibosti. Ono totiž vyčistit takto vykoupaného koně je pěkná fuška. Než člověk oškrábe všechno to bahno, tak si docela mákne, a poté sám vypadá, jako kdyby se v něm právě vyválel. Nehledě na to, že dobře vyváleného koně nelze kartáčem vyčistit – ten zažraný prach se jen tak nepustí a mapy zůstávají všude. Stačí koníka poplácat po zadku a v následném oblaku prachu si na chvíli zmizíte z očí. Navíc jde v podstatě o Sisyfovskou práci – ledva dojezdíte, jde se koník okamžitě znovu vykoupat, zejména je-li zpocený (vy se přece také myjete). Proto většina lidí koním v koupeli nijak nebrání (až půjdete kolem nějakých výběhů s koňmi, schválně se na ta zvířata podívejte) a sama farmářka čištění pojímá jen jako nutné zlo a snaží se ho odbýt, jak to jen jde.

Abyste měli konkrétnější představu, jak takové mytí probíhá, tak:

1) Nejdříve je potřeba najít vhodné místo. Válet se lze naštěstí kdekoliv, jak v boxu, tak i ve výběhu, otrlejší jedinci to zkoušejí i s jezdcem… Základem k poctivému vykoupání je však kvalitní povrch. Je-li takový nalezen, zaujme se pozice vleže:

koupání 1

 

2) Fáze samotného koupání. Co nejpoctivěji obalit jednu nebo obě strany těla. Někteří koníci se zvládnou převalovat z boku na bok, jiným to záda nedovolují a musejí mýt každou stranu zvlášť.

koupání 2

 

3) Koupel je hotova. Každý má po pořádné koupeli vždycky takový příjemný pocit a blažený výraz…

koupání 3

4) Ranní hygienu máme za sebou, tak koukej vstávat a pojď něco podnikat!

koupání 4

No a na závěr vám ukážu, co opravdu znamená výraz “dobře umytý koník”…

koupání 5

 

3 comments for “Fany: Jak se koníci koupou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *