Zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech začne v EU platit už v březnu

Ochránci zvířat a spotřebitelé, kteří léta bojovali za zákaz dovozu kosmetiky testované na zvířatech, si mohou oddechnout. Mnohaleté úsilí jim přineslo kýžené výsledky. Od 11. března letošního roku se tak do EU nebude smět dovážet kosmetika, jejíž složky byly testované na zvířatech.

 

“V březnu 2009 podle sedmého dodatku Směrnice o kosmetice nabyl účinnosti zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech a také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky a jejích složek, které byly na zvířatech testovány mimo země EU. Druhá část tohoto zákazu ovšem dosud obsahuje výjimky pro tři typy testů, které mohou stále probíhat na zvířatech. Nyní se zákaz rozšíří a začne platit bez výjimek,” vysvětlují zástupci Svobody zvířat, která se do mnohaleté kampaně za zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech aktivně zapojovala.

Zákaz začne platit 11. března, neznamená to však, že spotřebitelé počínaje tímto datem v obchodech nenarazí na kosmetiku, jejíž složky byly testovány na zvířatech. Zákaz se vztahuje na nové složky výrobků.

Jsou ale tři typy testů, ke kterým zatím neexistují vhodné alternativní postupy. Jedná se o test toxicity po opakované dávce, test reprodukční toxicity a test toxikokinetiky. Znamená to, že bude dočasně pozastaven vývoj nových složek kosmetiky, které tyto testy vyžadují. To by ale podle Svobody zvířat neměl být problém.

“V současné době je k dispozici přibližně 20 tisíc schválených kosmetických složek, které mohou výrobci používat, takže i bez dalších složek je možné vyrábět nové produkty. Navíc alternativní metody k těmto třem testům již existují a je jen potřeba dokončit schvalovací proces. Po té bude možné vyrábět jakékoli nové složky bez testů na zvířatech,” vysvětluje Barbora Bartušková Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech ve Svobodě zvířat,

Na ceny ani kvalitu kosmetiky by nové opatření nemělo mít vliv. Existuje řada výrobců, kteří už nyní nabízejí kvalitní a cenově dostupné zboží bez složek nově testovaných na zvířatech.

 

 

Zákaz byl málem odsunut na neurčito

“Nový evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg minulý týden při setkání se zástupci Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) potvrdil, že zákaz začne platit tak, jak byl původně navržen, tedy bez výjimek,” uvádějí zástupci Svobody zvířat.

Jak říkají ochránci zvířat, zvítězila tak lepší z variant, které se nabízely. Předchůdce evropského komisaře pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonia Borga totiž usiloval o to, aby byl zákaz odsunut, dokud nebudou existovat alternativní metody k dosavadním testovacím postupům.

Proti odkladu zákazu se ale postavilo více než čtvrt milionů lidí, kteří v průběhu dvou let podepsali petici ECEAE. “ECEAE vedla v Evropě kampaň za ukončení testování kosmetiky na zvířatech a bojovala proti všem odkladům zákazu dlouhých 23 let. Jsme proto velmi rádi, že se nám zákazu konečně podařilo dosáhnout,” říká Barbora Bartušková Večlová.

 

Foto: nocruelcosmetics.org