Jak ochránit ptáky před nárazy do skel a útoky koček na krmítkách

Až sto milionů ptáků v Evropě ročně zahyne po nárazu do okna prosklených budov, skleníků či protihlukových stěn u silnic. Výstava, která se od 4. do 24. února koná v pražské Botanické zahradě Na Slupi ukazuje, jak lze ptáky chránit nejen před nárazem do pro ně neviditelných ploch, ale i před kočkami, které jsou pro jejich populace další velkou hrozbou.

 

Prosklených ploch je čím dál tím víc, moderní architektura sází na velké prosklené plochy nejen na administrativních budovách, ale i na rodinných domech. Populární jsou také prosklené autobusové zastávky a sklo je součástí i protihlukových stěn u silnic a dálnic. To je jen stručný výčet ploch, na kterých ptáci zbytečně hynou.

“Lidé si často neuvědomují, že letící pták v prosklené ploše nevidí překážku. Pokud je osazena čirým materiálem, považuje plochu za prostor vhodný k průletu. Toto riziko se ještě zvyšuje s použitím „zrcadlového“ skla, které odráží okolní prostředí a ptáci se tak do této fiktivní krajiny snaží letět,” vysvětluje Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické (ČSO).

Chránit ptáky před nárazy do skla je přitom tak jednoduché – stačí průhledná UV páska, která je pro člověka na první pohled okem téměř nepostřehnutelná. Ptáci, kteří vnímají UV záření, ji přitom vidí modře a je to pro ně jasný signál, že je zde plocha, kterou nelze proletět.

“Mnoho firem investuje nemalé peníze do společenské odpovědnosti a je jim lhostejné, že na jejich kancelářských budovách hynou ptáci ve velkém. Přitom odpovědnost firmy, ale i jednotlivce začíná v jejich sídle a doma. Lidé ptáky rádi krmí, domníváme se, že budou ptáky i rádi chránit, když budou vědět jak.” podotýká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

 

Čtěte také:
Desítky ptáků zbytečně hynou po nárazu do protihlukových stěn

Až sto milionů ptáků v Evropě ročně zahyne po nárazu do okna prosklených budov, skleníků či protihlukových stěn u silnic

 

Z lásky k přírodě vznikl rodinný podnik – ZelenáDomácnost.com

Protože ochrana životního prostředí znamená zajistit zdraví a bezpečný domov sobě, svým blízkým a potomkům, měli bychom jako spotřebitelé začít tím, že budeme zodpovědně vybírat zboží, které nakupujeme.

 

Z části výtěžku z prodeje UV samolepek chce ZelenáDomácnost.com spustit registr pro ptáky nebezpečných ploch

Na problematiku zbytečného úhynu ptáků se snaží upozornit výstava Ochrana ptáků před nárazy do skel a před kočkami, která až do 24. února probíhá v pražské Botanické zahradě Na Slupi. Je přístupná zdarma a návštěvníkům ukazuje, jak snadno mohou zabránit nárazu ptáků do skel nebo napadení ptáků na krmítku kočkami, což je další velký problém.

Za účelem informovat veřejnost o potřebě chránit ptáky vznikly i stránky www.ochranaptaku.cz. “Je neuvěřitelné, že navzdory odhadům, podle kterých v Evropě zahyne ročně po nárazu do skla až 100 milionů ptáků ročně a další miliony zahynou díky kočkám, nebylo doposud možné na jednom místě najít souhrn všech předsudků i doporučení, jak ptáky na svém domě nebo kanceláři chránit. Naše firma nabízí široký sortiment výrobků pro ptáky, a proto nám přišlo líto, že mnoho lidí ptáky krmí a instaluje ptačí budky a ve stejné době tisíce ptáků hynou zbytečně. Proto jsme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou připravili nové webové stránky Ochrana ptáků.cz, ale zároveň jsme vyvinuli a zařadili do naší nabídky takové výrobky k jejich ochraně, které je možné využít i na sklech kanceláří, obývacích pokojů a podobně,” uvádí Petr Dobrý z firmy Zelená domácnost, která dlouhodobě podporuje činnost ČSO.

Právě Zelená domácnost ve svém sortimentu nabízí mimo jiné i UV samolepky na okna. “Časem bychom chtěli, aby z části výtěžku z prodaných samolepek vnikl registr nebezpečných ploch, kde hynou ptáci po stovkách. Proto z každé prodané samolepky darujeme České společnosti ornitologické na rozjezd této aktivity 5 %, říká Zuzana Dobrá ze společnosti Zelená domácnost.

Pokud tedy ani vám není lhostejná ochrana ptactva, informujte se prostřednictvím výstavy nebo webu www.ochranaptaku.cz o možnostech, jak našim nejbližším volně žijícím zvířecím sousedům pomoci. Za každou vaši pomoc vám na jaře zazpívají a postarají se o to, aby například na vaší zahrádce neřádili škůdci.

 

Foto: ptaci.org, ochranaptaku.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *