Podpořte lípu z Novodvorské aleje v anketě Evropský strom roku

Zanedbanou a opuštěnou alej ve Vavřinci v Moravském krasu jednoho dne našla studentka, které se poničených a křovím obklopených stromů zželelo. Spolu s přáteli rozjela projekt na její záchranu. Už za pár měsíců alej zvítězila v anketě Alej roku a jedna z lip později vyhrála i v soutěži Strom roku. Nyní se uchází o prvenství v anketě Evropský strom roku. Pomoci jí k vítězství můžete svým hlasem i vy.

 

Je to milý příběh o lásce lidí ke stromům a obětavé péči o ně. A právě příběh je to, co v předchozích anketách o vítězství aleje, kterou v první polovině 19. století vysázel hrabě Hugo Salm, rozhodlo.

Příběh aleje a mladých lidí, kterým nebyl její osud lhostejný, chytil hlasující u srdce tak, že zvítězila hned v obou anketách – Alej roku hnutí Arnika a Strom roku Nadace partnerství. Právě dnes startuje hlasování v celoevropské anketě Evropský strom roku, ve které pro jednu z lip Novodvorské aleje opět můžete hlasovat a podpořit tak její příběh mezi dalšími uchazeči o titul.

Více o aleji a jejím příběhu se dočtete na www.novodvorskaalej.cz.

 

 

Lidé by měli mít vztah ke stromům ve svém okolí

Ke stromům jako k živým bytostem přistupovali všichni, kdo se do projektu na obnovu Novodvorské aleje zapojili – studenti, odborníci ze správy CHKO Moravský kras, myslivci ze Sloupu, hasiči z Vavřince a mnoho dalších.

Dobrovolníci alej zbavili křovin, ošetřili staré lípy, děti ze Základní školy Sloup v přírodovědeckém kroužku vyrobily 15 budek pro ptáčky, a protože alej se nachází na turistické stezce na zříceninu hradu Blansek, vyrobil jeden z dobrovolníků krásnou lavici pro odpočinek turistů.

Tři rodiny navíc v mezerách aleje vysadili své rodové stromy – klony památných lip vypěstovaných v dendrologické zahradě Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Další tři lípy z aleje byly ‘adoptovány’ rodinami z okolí.

“Osobní slavností pak byla adopce tří stromů rodinami z blízkého okolí, které bylo pro všechny zúčastněné hlubokým zážitkem. Ne každý den přijímáte do rodiny 200 let starého člena, o kterém víte, že tady bude ještě dávno po tom, co už tu nikdo z nás nebude. Takže vlastně stromy adoptují nás,” píší na svých stránkách organizátoři projektu na obnovu Novodvorské aleje.

Jak je vidět, stromy v Novodvorské aleji, která je již od roku 1994 památkově chráněná, si všechny tituly opravdu zaslouží. A pro ty, kdo o ni pečují, je to jistě zadostiučinění. Proto, pokud chcete jednu z lip v aleji podpořit v anketě Evropský strom roku, hlasujte na www.treeoftheyear.org.

 

Foto: arnika.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *