Světlo: Opomíjený zdroj našeho zdraví

Pro naše zdraví není důležité jen to, co jíme a pijeme, ale i to, jak svítíme. Vhodné světlo nás může zbavit i zimní únavy a depresí.

 

Zima s sebou přináší výrazný úbytek světla. Někdo proto v tomto období může pociťovat únavu, jiný zase může mít problémy s psychikou. Lidé tyto problémy řeší energetickými nápoji, léky či vitamíny. Jenže bez světla se zhoršuje i vstřebávání těchto látek, a tak se jejich užívání nezřídka míjí účinkem.

Ideální by bylo, kdybychom v zimě mohli být v klidovém režimu, stejně jako rostliny a někteří živočichové. Civilizace na nás ale klade jiné požadavky. Řada z nás musí pracovat 8 i více hodin denně bez ohledu na roční období, a plnit spoustu dalších povinností.

 

 

Není světlo jako světlo

Možná vás teď napadne, že i když venku nesvítí slunce, v práci nebo doma máte světla dost, a přesto to na vás nemá žádný pozitivní vliv. Ale umělé zdroje světla, jaké nás běžně obklopují, světlo slunce, ten pohon našich životů, nenahradí.

Sluneční světlo se skládá ze spektra barev: červené, žluté, zelené, modré a fialové. Výsledkem je nejjasnější a pro nás nejzdravější světlo, které nám, mimo jiné, dodává do těla dostatek tolik potřebného vitamínu D.

Umělé zdroje světla, jako jsou zářivky, žárovky a podobně, obsahují jen některé barevné složky. Každá barva má přitom vliv na náš biorytmus a psychiku.

 

Žárovky a zářivky nemají dobrý vliv na naši psychiku

Například světlo žárovky obsahuje žlutou, červenou a infračervenou barvu. Červená složka nás přitom udržuje v pohotovosti a může způsobovat stres a nespavost.

Našemu organizmu nesvědčí ani zářivky. Pracují na nízkém kmitočtu 50 Hz, zapínají se a vypínají stokrát za vteřinu, a i když si to neuvědomujeme, naše nervová soustava to velmi dobře vnímá.

 

Přirozené světlo

…je to, které svítí celým spektrem barev – tedy sluneční světlo. Takzvané celospektrální světlo ale naštěstí již lze získat i z umělých zdrojů.

Celospektrální osvětlení potlačuje únavu a stres, zlepšuje pracovní výkonnost, má pozitivní vliv na psychiku dětí i dospělých a navíc šetří náš zrak. Je vhodné do domácího i pracovního prostředí, i pro chovatelské a pěstitelské účely – do terárií, skleníků a tak dále.

 

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *