První kontakt s tučňáky: Bylo to nezapomenutelné, říkají vědci

Díky satelitním snímkům objevili vědci v Antarktidě jednu z největších kolonií tučňáků císařských. Tak blízko, jako byli těmto krásným ptákům vědci, ještě žádní lidé nebyli. Vedoucí skupiny o setkání mluví jako o nezapomenutelném zážitku.

 

Podle International Polar Foundation (IPF) vědci jednu z největších a dosud nezaznamenaných kolonií tučňáků císařských objevili začátkem prosince. Vedoucí expedice Alain Hubert, který v Antarktidě tráví už sedmou sezonu, uvedl, že díky satelitním snímkům věděli, kde kolonii začít hledat. Hubert se s dvěma kolegy vydal na nebezpečnou cestu, do míst, kde předpokládali, že by kolonie mohla přebývat.

Když na tučňáky opravdu narazili, byl to prý opravdu úžasný pohled – asi devítitisícová kolonie tučňáků ve světle antarktického letního slunce. Vědci byli první, kdo se s těmito tučňáky setkal takhle zblízka. Přibližně tři čtvrtiny kolonie tvořila mláďata.

 

 

Populace tučňáků císařských neočekávaně roste

Podle Huberta zdejší populace tučňáků císařských evidentně roste, což je výborná zpráva. Podle vědců totiž tento druh patří k těm, které nejcitlivěji reagují na globální oteplování.

Na základě dosavadních poznatků se objevily odhady, že do roku 2052 v této oblasti stoupne průměrná teplota o dva stupně Celsia, což by mohlo způsobit vyhynutí tučňáků císařských.

 

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *