Díky satelitním snímkům objevili vědci v Antarktidě jednu z největších kolonií tučňáků císařských. Tak blízko, jako byli těmto krásným ptákům vědci, ještě žádní lidé nebyli. Vedoucí skupiny o setkání mluví jako o nezapomenutelném zážitku.
Podle International Polar Foundation (IPF) vědci jednu z největších a dosud nezaznamenaných kolonií tučňáků císařských objevili začátkem prosince. Vedoucí expedice Alain Hubert, který v Antarktidě tráví už sedmou sezonu, uvedl, že díky satelitním snímkům věděli, kde kolonii začít hledat. Hubert se s dvěma kolegy vydal na nebezpečnou cestu, do míst, kde předpokládali, že by kolonie mohla přebývat.
Když na tučňáky opravdu narazili, byl to prý opravdu úžasný pohled – asi devítitisícová kolonie tučňáků ve světle antarktického letního slunce. Vědci byli první, kdo se s těmito tučňáky setkal takhle zblízka. Přibližně tři čtvrtiny kolonie tvořila mláďata.
Čtěte také:
Populace tučňáků císařských neočekávaně roste
Podle Huberta zdejší populace tučňáků císařských evidentně roste, což je výborná zpráva. Podle vědců totiž tento druh patří k těm, které nejcitlivěji reagují na globální oteplování.
Na základě dosavadních poznatků se objevily odhady, že do roku 2052 v této oblasti stoupne průměrná teplota o dva stupně Celsia, což by mohlo způsobit vyhynutí tučňáků císařských.