Muž, který sázel stromy: Kouzelný příběh o lásce k přírodě a silné vůli

Poetický a okouzlující příběh o tom, jak jeden obyčejný člověk našel smysl svého života v sázení stromů. Díky nezdolné vůli, nezměrnému úsilí a odříkání proměnil nehostinnou horskou krajinu v ráj. A to i přesto, že si nemohl být jist tím, jestli příští generace jeho úsilí ocení.

 

‘Muž, který sázel stromy’ je novela francouzského spisovatele Jeana Giona. Díky silnému příběhu byla přeložena do mnoha světových jazyků a dočkala se dokonce filmového zpracování. Animovaný krátkometrážní film z roku 1987, natočený na motivy novely, se rovněž dočkal velkého ohlasu a uznání.

Tento dojímavý příběh obdivuhodného člověka je poselstvím. Říká nám, jak důležité je z přírody nejen brát, ale také o ni pečovat. A že se nám příroda odvděčí, když jí pomůžeme. Je ale také připomínkou toho, abychom si vážili práce našich předků, nešlapali po jejích plodech a rozvíjeli jejich odkaz.

 

 

Video: Muž, který sázel stromy

Dílo zachycuje příběh muže, který se vydal na několikadenní pouť po francouzských Alpách. Bezútěšná, drsná a zdánlivě opuštěná krajina neskýtala v té době člověku  útočiště a už vůbec ne místo k práci a obživě.

Po několikadenním putování skličující krajinou došla muži voda. Naštěstí ale po dalším putování narazil na osamělého pastýře ovcí, který mu pomohl a pozval jej do své salaše.

Muž se zpočátku jevil jako mlčenlivý podivín, který, z nepochopitelných důvodů, přebírá žaludy. Poutník však jeho počínání brzy pochopil – muž sázel stromy, protože věděl, že jen stromy mohou nehostinnou krajinu učinit přívětivější. PO čase se dokonce vzdal svých ovcí, které mladé stromky okusovaly – vše jen proto, aby dosáhl svého cíle.

Když se vypravěč po letech vrací do těch míst, objevuje zcela jinou krajinu. Příroda se zde díky práci jednoho člověka zase začala vzpamatovávat. Dokonce i do dříve vyschlých koryt potoků se jako zázrakem vrátila voda.

“Když jsem si uvědomil, že to vše vzešlo z rukou a mysli jediného člověka, bez jakékoli techniky, zazdálo se mi, že člověk může být mohoucí jako Bůh i v jiném než v ničení.”
/Jean Giono – Muž, který sázel stromy/

 

 

 

Foto: Jean-Pol GRANDMONT, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *