Ashera: malá velká divoška za půl milionu

Jak je na první pohled patrné, tohle není jen tak ledajaká kočka domácí. Je to malá divoška. No, malá. Vlastně velká. Dosahuje hmotnosti přes 14 kilogramů, a když se postaví na zadní, měří 120 centimetrů. Její předci navíc pocházejí z divočiny.

 

Díky její nádherně vybarvené srsti se jí také říká malý leopard. A když o ní povíme, že je to divoška, pak to není pouhý slovní obrat. Jedná se totiž o křížence kočky domácí s kočkou bengálskou a servalem.

 

 

Ashera – kočka na zakázku

Nádherná ashera je skutečně ‘kočka na zakázku’. Vyšlechtit si ji teprve před pár lety nechal Angličan Simon Brodie. Plemeno tak vzešlo z jedné americké genetické laboratoře.

Tahle exotická číča je doslova ‘luxusní zboží’, protože Brodie na prodeji koťat ashery začal okamžitě vydělávat nemalé peníze. Kříženci domácí kočky, divokého servala a bengálské kočky jsou, v přepočtu na české koruny, k dostání za téměř půl milionu korun.

Nezní to sice hezky, když se o zvířatech mluví jako o zboží, Simon Brodie ale má kočky opravdu jako byznys. ‘Vývoj’ perfektních kočičích plemen je předmětem jeho podnikání. Před asherou si nechal vyšlechtit takzvanou ‘hypoalergenní kočku’, jejíž koťata prodával za téměř 200 tisíc korun.

A jako správný podnikatel poskytuje Brodie na své kočky stoprocentní záruku. Například u ashery si můžete být jisti, že vždy dostanete micku se stejně zbarvenou srstí. Kotě vám doručí až domů, ale musíte zhruba tři čtvrtě roku počkat, než na vás dojde řada. Kočky jsou totiž žádané v Rusku, USA i Asii.

 

Místo velké kočkovité šelmy malou

Ani vysoká cena nečiní asheru nedostupnou a méně žádanou. Movitější lidé, kteří touží mít něco, co jen tak někdo nemá, si koťátko za 22 tisíc dolarů klidně pořídí.

Její nespornou výhodou přitom je, že na rozdíl od tygra, lva, geparda nebo kterékoliv jiné kočkovité šelmy jsou náklady na její další chov nesrovnatelně nižší. Kouzlo divokých kočkovitých šelem jí přitom neschází.

Navíc oproti velkým kočkám, které v podstatě stále zůstávají divoké a pro nezkušeného chovatele jsou tak trochu nevyzpytatelné, je ashera ideální mazlík, který se skvěle hodí i k dětem. Její požadavky na stravu nejsou nijak specifické, spokojí se s běžným krmivem pro kočky. Oproti kočce domácí se také dožívá vyššího věku – až 25 let.

 

 

Foto: Wikimedia

 

3 comments for “Ashera: malá velká divoška za půl milionu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *