Do východních Čech se vracejí rysi, v budoucnu by se mohli vrátit i vlci

Do hor ve východních Čechách se začínají vracet rysi. Ochránci přírody nedávno našli stopy na Broumovsku a na dvou místech v Krkonoších. Podle odborníků se lidé volně se pohybujících šelem nemusejí bát. Jsou plaché a člověku se z daleka vyhýbají.

 

Stopy, které návštěvníci Krkonoš nedávno mohli najít ve sněhu, patřili rysovi, který zde, podle správce KRNAP Radka Drahného, žije asi tři roky. Návštěvníkům národního parku ale moc šancí, že by šelmu mohli na vlastní oči vidět, nedává.

“S kolegy se domníváme, že by se na území Krkonošského národního parku mohli pohybovat dva až čtyři jedinci rysa ostrovida. Lidé se ho vůbec nemusí bát. Kdyby náhodou spatřili rysa, tak to pro ně může být zážitek na celý život a veliké štěstí, protože takto plachá zvířata nebývá obvyklé vidět v divoké přírodě,” uvedl Radek Drahný.

 

 

Odborníci očekávají návrat vlků

To, že se vzácné kočkovité šelmy, které v 70. a 80. letech byly v české přírodě vyhubeny, vracejí, je podle ochránců přírody výborná zpráva. Nemalou radost z jejich návratu mají i v přírodních rezervacích na Broumovsku.

“V poslední době nám tu rys minimálně migruje. Tyto informace máme hlavně od myslivců, ale máme je i ze sousedního národního parku v Polsku. Výskyt máme potvrzen i prostřednictvím stop a některých sledování,” říká Hana Heinzelová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Další šelmy se ve východních Čechách neobjevují, podle Hany Heinzelové je ale nemalá šance, že by se v budoucnu mohli vrátit i vlci.

“Máme vlčí smečky v bývalém vojenském prostoru v bývalé NDR. Jsou tam asi dvě vlčí rodiny, pokud se jim bude dařit, tak prostě ti mladí jedinci budou muset to teritorium opustit a pak nemají moc kam než mířit právě na východ. Oni by to vzali nejspíš přes Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše a pak by asi doběhli i k nám” uvedla pro Český rozhlas.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Do východních Čech se vracejí rysi, v budoucnu by se mohli vrátit i vlci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *