Fany: Koníci žijící “U hospodáře Petra”

Na statku bydlí celkem pět koníků – velký šéf Tibi a jeho harém Gita, Márinka, Kora a Peregrin. Jak ukazuje fotografie, jedná se o velmi nesourodou skupinku, ať už z pohledu původu, věku, vzhledu či povahy. Chtěla bych zde každého jedince představit a stručně charakterizovat.

koně se jmény

Koně se jmény (klikněte na obrázek pro plnou velikost)

 

TIBI
Patnáctiletý hnědák, který může za to, že jsem se stala farmářkou U hospodáře Petra. Původem asi český teplokrevník, za což se schová jakákoliv směska – údajně by měl mít část arabské krve. Povahově tomu odpovídá – velmi chytrý a šikovný koník, který ovšem má potřebu prosazovat svůj názor a kecat vám do práce. Slušně řečeno je lehce nevychovaný, navíc se sklony k dominanci. Od paničky zvyklý na to, že mu mnoho projde, se mnou však narazil. Hned zpočátku jsme se na jízdárně velmi nepohodli, ale od té doby už podobnou chybu neudělal. Jak říkám, inteligence mu nechybí. A byl by naprosto skvělý, nebýt vrozeným vadám zadních nohou, kterýžto handicap ho značně omezuje v možnostech, nicméně na běžné ježdění je to velmi příjemný koník. Sice je to pěkný parchant, který na vás neustále cení zuby a je často protivný, ale za rok naší spolupráce jsem si ho velmi oblíbila a myslím, že i on si na mne celkem zvyknul (občas je i rád, že se jde běhat).

 

GITA
Desetiletá kobylka ze spojení hafling a český sportovní pony. Napohled malý a roztomilý dobře stavěný koníček, to však jen do okamžiku, než na ni nasednete. Kombinace původu, pestré minulosti (měli jsme ji na ranči jako provozního koně, kde si ji půjčoval kdekdo), a povaze, kterou nejlépe vystihuje označení “plašan”. Každá byhážďka je ve znamení “furt ve střehu”, protože nikdy nevím, kdy kobylu chytne rapl a někam vypálí či se něčeho lekne. Na druhou stranu je velmi pohodlná, skutečné křesílko, takže z ní jen tak nespadnete, a velmi ráda na ní jezdím bez sedla. Co se týká výkonnosti, má obvyklé vady provozních koní: tvrdá na hubu, cval pouze na jednu nohu a tudíž křivice, sklony k flákání a ignorování pobídek atd. Na druhou stranu je díky provozu ideálním koněm pro Bohunku – na druhé pozici celkem v klidu jde za vedoucím koněm a kopíruje jeho tempo.

 

KORA
Kora je vysoká grošovaná kobyla spadající oficiálně do majetku statku, po níž pošilhávám už od začátku, ale protože má na statku stálého jezdce, Honzu, dlouho jsem si netroufla se zeptat, zda bych s ní mohla pracovat také. V létě jsem se konečně osmělila a bylo mi dovoleno; Petr je opravdu hodný hospodář. Koře je deset let a je to velmi temperamentní, příjemná a šikovná kobylka, jejíž jedinou nevýhodou je slabá fyzická kondice, ale to dáme dohromady. Jinak se na ni nemohu stěžovat, tedy kromě barvy – nikdy jsem nechtěla bílého koně (zato prince na bílém koni, ano, to je jiná), protože každý šiml, co znám,  je většinu roku buď hnědý (od bahna) či zelený (od trávy), případně nažloutlý (od močky, nejlépe v kombinaci všech těchto barev.

 

MARINA
Čistokrevný anglický plnokrevník ve výslužbě. Márinka na statku požívá zasloužený důchod, vždyť je jí už dvacet tři let. Vzhledem ke slabým, prosedlým zádům se na ní nedá jezdit, ač mechaniku pohybu má dobrou a chuť do života jí jako správnému plnokrevníkovi nechybí. Navíc je následkem zákalu slepá na jedno oko. Péče o ni se tedy kromě krmení a čištění týká ještě úpravy kopyt a vyjde-li mi čas, vezmu ji na chvíli na lonž, trošku se rozhýbat. Márinka s Korou jsou nerozlučná dvojka a podmínkou koupě Mariny byla i koupě Kory. Přitom si jen těžko lze představit dva odlišnější koně.

 

PEREGRIN
O této kobyle vám toho moc neřeknu. Je to soukromý kůň a na statku je od loňského léta. Ještě mladá, poměrně temperamentní kobyla má asi lesbické sklony, neboť se zamilovala do Gity. Holky jsou na sebe fixované tak, že když se s Adélou náhodou potkáme v lese, herky vyřvávají ještě dlouho poté, co si zmizíme z očí.

 

2 comments for “Fany: Koníci žijící “U hospodáře Petra”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *