První hnízdní věž pro rorýse vyroste v Jablonci

rorýs obecný

Jablonec nad Nisou – Pomoci chráněným rorýsům se rozhodli v základní škole Arbesově v Jablonci nad Nisou. Zjara chtějí na školní zahradě postavit osmimetrovou hnízdní věž pro rorýse. Pomohou tak ohroženým ptákům a žáci se o nich zároveň víc dozvědí.

 

Do příletu rorýsů, kteří se k nám vracejí v průběhu května, je sice ještě spousta času, hnízdní věž je ale potřeba postavit včas. Osm a půl metru vysoký sloup, na jehož vrcholu bude umístěna hnízdní budka, by měl poskytnout prostor pro nakladení vajec až 48 párů rorýsů. Areál školy přitom nebyl pro umístění věže zvolen náhodou.

Podle pozorování ornitologů je právě v této lokalitě nejvyšší výskyt rorýsů v Jablonci, a je tedy pravděpodobné, že řada z nich najde ve věži prostor pro výchovu mláďat. Navíc by hnízdní budka měla posloužit při ekologické výchově dětí, které budou moci díky webkameře sledovat hnízdění ptáků.

 

 

Rorýsů u nás dlouhodobě ubývá

Rorýsů, kteří patří do kategorie zvláště ohrožených druhů, u nás dlouhodobě ubývá. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) například jen v Praze došlo ke snížení početnosti těchto ptáků o 45 procent a jimi obsazené území se zmenšilo o 20 procent.

Jednou z příčin výrazného úbytku rorýsů je zateplování budov, v jejichž větracích otvorech ptáci hnízdili. Například v Německu se tento problém snaží řešit právě umisťováním hnízdních věží.

V rámci snah pomoct rorýsům ČSO provozuje programy Přátelé rorýsů a Rorýsí škola. Do druhého jmenovaného se mohou zapojit školy, na nichž rorýsi hnízdí, nebo které by měly zájem o umístění hnízdních budek na budově.

 

Foto: Paweł Kuźniar, Wikimedia