Evropa zakročí proti vyšším teplotám v centrech velkoměst. Zapojí se i Praha

Praha

Takzvaný městský tepelný ostrov (Urban Heat Island) je stav, kdy se v centru města drží vyšší teplota vzduchu, než jaká je na jeho periferii. Může za to především hustší zástavba a nedostatek zeleně. S problémem, který má negativní dopady i na zdraví lidí, se potýká řada evropských velkoměst. Proto vznikl program na jeho řešení.

Tento fenomén má řadu negativních dopadů na lidské zdraví. Například v létě se centra měst ochlazují pomaleji než méně zastavěné periferie, což u obyvatel vyvolává nespavost či dýchavičnost. Teplý vzduch navíc zadržuje více škodlivin.

Tento jev má ale i negativní ekonomické dopady v souvislosti s vyšší spotřebou energie. Teplejší vzduch v centru města například vyžaduje dlouhodobé využívání klimatizací.

 

 

S plánem na snížení rozdílu teplot přišla i Praha

Protože v centrech evropských měst žijí tři čtvrtiny obyvatel a dopady městského tepelného ostrova na ně je nemalý, vznikl evropský grantový program na realizaci projektů, které rozdíl teplot mezi centry a okraji měst sníží.

Do programu se zapojila i Praha. Teplotní rozdíly mezi okrajem Prahy a centrem totiž činí 0,7 až 0,8 stupňů Celsia.

Praha má hned dva projekty na řešení tohoto problému. Na jejich realizaci se bude podílet Útvar rozvoje hlavního města prahy spolu s Českým hydrometeorologickým ústavem a katedrou meteorologie Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jeden z projektů řeší problém v rámci města jako celku, druhý se zaměří na konkrétní lokalitu – na Legerovu ulici, která patří k nejvytíženějším komunikacím v Praze.

Jednou z nejúčinnějších metod, jak teplotu v centru města snížit, je výsadba zeleně. Strategicky rozmístěné trávníky, keře a stromy mohou městům výrazně pomoci.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *