V Kamerunu vyjel toulavý autobus pražské zoo. Napomůže ochraně goril

gorila

Obyvatelé pralesních částí Kamerunu znají gorily jen jako zdroj obživy – obchod s jejich masem jenom kvete. Pražská zoo se proto rozhodla, že vzácné primáty zdejším obyvatelům (především pak dětem) představí jako nádherné a osobité tvory, které je třeba chránit.

Jedním z řady projektů, které pražská zoo financuje, je Toulavý autobus v Kamerunu. Výletní autobus, který má zdejším obyvatelům ukázat úchvatný svět goril, zahájil provoz toto pondělí.

Pro děti i dospělé byla první jízda nevšedním zážitkem. O několikasetkilometrovou cestu do hlavního města Yaoundé a do záchranného centra pro gorily nížinné v Limbe, kterou pražská zoo pořádá především pro místní školy, byl opravdu velký zájem.

Kromě cesty autobusem se ale žáci mohli podívat i na zajímavý film o gorilách nížinných nebo se zúčastnit přírodovědného kroužku. Pro zdejší děti je to vítané zpestření jejich každodenního života a pro gorily další naděje na jejich záchranu.

 

 

Projekt by měl zvýšit povědomí o potřebě ochrany přírody

Program pražské zoo vítají i místní úřady. Povědomí zdejších obyvatel o potřebách ochrany životního prostředí, nejen goril, je velmi malé. Například gorily jsou zde brány jen jako zdroj obživy, protože je místní loví na maso. O tom, že jejich počty rapidně klesají a patří k nejohroženějším druhům na světě, téměř netuší.

“Ono je totiž potřeba rozlišit mezi tradicí, kdy samozřejmě se tu zvířata loví k jídlu, ale potom se tu loví zvířata pro obchod, ať už pro takový ten obchod s masem, anebo pro opravdu velký byznys s gorilím masem nebo se slonovinou,” vysvětlil pro Český rozhlas ředitel zoo Miroslav Bobek.

“Čili ve chvíli, kdy se nám podaří dětem vysvětlit, že nejenom gorily nebo sloni, ale celý tropický deštný les, že pro ně má smysl, že je vlastně největším bohatstvím této oblasti Kamerunu, tak já jsem přesvědčen, že to ochraně přírody této oblasti velice pomůže.” dodal ředitel Zoo Praha.

Toulavý autobus by měl v Kamerunu jezdit minimálně nadcházející čtyři roky, aby projekt dosáhl kýžených výsledků. Záleží však, jaký o něj bude zájem.

 

Foto: Ltshears, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *