Vědci: Kolik druhů zvířat vyhyne dřív, než je objevíme?

Mekong

I na počátku 21. století, kdy mají vědci spoustu možností ke zkoumání přírody, existuje na naší planetě řada míst, která nejsou probádána, a živočišných druhů, jež lidské oko nespatřilo. Lidstvo ale přírodu ničí rychleji než ji poznává, a tak je otázkou, kolik živočichů vymřelo a ještě vymře dřív, než je poznáme.

 

Asie patří ke kontinentům, kde každoročně dojde k objevení největšího počtu dosud neznámých živočichů. Zároveň ale patří k nejvíce ohroženým, protože průmyslový rozvoj některých států jde na úkor ochrany životního prostředí a zvířat.

Že lidstvo ničením těchto ekosystémů může přijít o mnoho, dosvědčují i nejnovější objevy vědců. Jen v oblasti Mekongu zoologové v posledních měsících objevili 126 druhů zvířat, která dosud neznali. Právě tato oblast je ale v současnosti jednou z nejohroženějších.

 

 

Zpívající žába, zvláštní netopýr a mnoho dalších

Živočichové, které zoologové v Asii objevují, jsou často velmi zvláštní a vzbuzují četné odborné diskuze. V centrálním Vietnamu byl například objeven druh netopýra, který vypadá jako malý čertík. V Barmě se zase vědci setkali s podivnou krátkoocasou krajtou nebo s žábou, která zpívá jako pták.

Otázkou ale zůstává, zdali tyto i další druhy nově objevených zvířat budou mít vědci možnost blíže poznat, protože likvidace jejich přirozeného prostředí postupuje velmi rychle.

Už jen megalomanské plány Číňanů na výstavbu dvaceti přehrad na horním toku Mekongu dělají vrásky na čele odborníkům na celém světě, o obrovské stavbě v Laosu za 3,5 miliardy dolarů nemluvě.

Už vybudování obří vodní nádrže Tři soutěsky v Číně podle nich napáchaly obrovské a nevratné škody na přírodě i jejích obyvatelích. Také odlesňování je velkým problémem – jen za posledních 40 let bylo zničeno 30 procent lesů v někdejší Indočíně.

 

Foto: GuillaumeG, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *