Fany: 5.-6. ledna 2013 – pošmourný “listopadový” víkend

Počasí je skutečně odporné a přesně vystihuje mé rozpoložení, které jsem se v pátek pokusila vylepšit alkoholem. Výsledkem – jaké překvapení – nebyla skvělá nálada, ale naopak neschopnost vykopat se ráno z postele, takže jsem na statek dorazila až před devátou. I tak jsem ale zvládla projet všechny tři koně a vykydat čtyři boxy.

 

Začala jsem s Korou, protože jsem si nebyla jistá, zda se Honzovi bude chtít jít v neděli jezdit, vzhledem k počasí. 45 minut po loukách a kopcích krokem a klusem nám oběma stačilo. Kora nemá zrovna dvakrát fyzičku a mne čekali ještě další dva koníci. Nejprve jsem se rozhodla projet Gitu, která potřebuje pracovat více, než Tibi. Hodinka v nádherném listopadovém mrholení a studeném větru byla vskutku “romantická”. Po návratu do stáje jsem vykydala pár boxů, aby na mně uschlo vlhké oblečení, a zvažovala jsem, zda vzít i Tibiho. Déšť totiž neustále sílil. No jó, kdybych přijela na osmou…Protože předpověď na neděli nebyla o nic lepší, rozhodla jsem se vytáhnout i Tibiho s tím, že budou mít přinejhorším koně zítra volno. Kromě těch na statku mám totiž ještě svého koníka o pár vesnic vedle a k tomu dalšího adoptivního svěřence bydlícího asi 15 km od statku. Celkem dost práce, aby to jeden o víkendu objezdil, když se teď tak brzy stmívá. I vyjela jsem do deště. Zvažovala jsem, zda vzít i Krejzinku, ale když jsem ji viděla zalezlou v boudě, nechtělo se mi ji do takového počasí tahat.

Po hodině jsem měla bundu i kalhoty durch a ježdění v dešti upřímně po krk. I napsala jsem mamince, že s večeří může tentokrát počítat brzy, a šla jsem dodělat práci – dokydat, nastlat, roznést seno a vodu. A co se nestalo – přestalo pršet! Typický Murphyho zákon. I vzala jsem náhradní kožich, zavolala domů, že přijedu jako vždy až večer, a vydala se za svým koněm. Za celou hodinovou procházku lesem nespadla ani kapka, takže mi celkem uschly kalhoty (opět) a také vlasy (opět).

V neděli jsem nejprve valila za mým adoptivním svěřencem a na statek jsem tak dorazila až před polednem, opět mokrá. Zde mne čekalo hned několik překvapení. Koně za mne vykydal Honza, za což jsem mu obratem mile vynadala, protože na práci se vždycky těším. Zbývalo pouze nanosit seno a vodu. Druhé překvapení čekalo v boxu vedle Tibiho – nové telátko.

 

tele

 

 

Po poledni přestalo pršet a obloha se – kupodivu – začala lehce protrhávat. Nic, vyjma mého duševního rozpoložení, mi nebránilo v tom, opět vytáhnout Gitu a Tibiho. A když už se ani mně nechce jít jezdit, je to na pováženou… ale tak na jednoho koně bych i vlezla, ale raději bych, kdyby jel někdo se mnou, abych se neutápěla v  myšlenkách. Protože jsem věděla, že Bohunku na Gitu nedostanu, zavolala jsem kamarádce z dob, kdy Gita ještě sloužila coby provozní kůň na ranči, kde jsem pracovala jako instruktor. Stačilo pronést slovo “vyjížďka” a Tereza zajásala, rychle dokončila nákup, odbyla dítě, skočila do auta a za dvě hodiny, které já využila k vykydání všeho telecího (a že ho tam máme, bez novorozence to činí rovný tucet) a ke hraní si na Nekonečný příběh (to když jsem se do půli lýtek brodila bahnem ve výběhu), se nadšeně přihrnula se svačinou pro mne, malým sáčkem vína pro Bohunku a velkým pytlem mrkve pro herky.Jen jsme vyjely, začalo samozřejmě co? No ano, správně, pršet. Drobné mrholení postupně přešlo v hustší déšť a po hodině jsem opět byla nažmach. Po návratu na statek jsme s Terezou zůstaly jen němě zírat – v boxu u Tibiho leželo další, čerstvě narozené telátko! Takhle odpoledne to nebývá obvyklé. V Terce se probudily mateřské pudy a i v promočené podobě se hned šla s novým přírůstkem seznámit.

obrazek

 

Já mezitím pokecala s Bohunkou, která se snažila rozfajrovat podomácku sestavenou udírnu. Komponenty: Cihlami obestavěné ohniště + roura, seshora zaplácaná tlustou vrstvou izolačního bahna + železný barel zakrytý víkem, kde se konzervuje kvalitní kouř. Zajímavé už  napohled, škoda, že jsem nezdokumentovala. Musím se zeptat na výsledek, taková podomácku vyuzená slaninka, mňam…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *