Při cestě na zimoviště k nám zavítala vzácná návštěva – potáplice žlutozobá

Nové Mlýny (Břeclavsko) – V uplynulých dnech byl na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku pozorován velmi vzácný druh potáplice – potáplice žlutozobá. V posledních 100 letech byl u nás tento druh zaznamenán jen čtyřikrát, a tak její návštěva právem vzbudila velkou pozornost ornitologů.

 

Odborníci se domnívají, že jde o mladého a málo zkušeného ptáka, který k nám zabloudil při cestě na své zimoviště. Potáplice žlutozobé se ve střední Evropě vyskytují jen výjimečně, jejich domovinou je arktické pobřeží Ruska a Severní Ameriky a zimu přečkávají na pobřeží Norska.

 

 

Na Moravě se potáplice žlutozobá objevila teprve podruhé

U nás byla potáplice žlutozobá v posledních 100 letech pozorována jen čtyřikrát. Poprvé byla v roce 1935 zastřelena samice u Bukovky v okrese Pardubice. Naposledy byla potáplice žlutozobá pozorována roku 1996 ve Skochovicích na Královéhradecku.

Na Moravě byl tento vodní pták předtím zaznamenán jen jedinkrát, a to na Přerovsku v roce 1942. Téhož roku byla zastřelena samice u Roudnice nad Labem.

Potáplice žlutozobá je největším zástupcem potáplic. Velikostí se blíží huse – dosahuje hmotnosti mezi čtyřmi až šesti kilogramy. Své jméno získala díky žlutavě bílému zobáku, který, jak je pro ni charakteristické, drží zvednutý mírně nahoru

 

Foto: Len Blumin, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *