Odborníci hubí krysy na Galapágách jedem. Chtějí tak zachránit ohrožená zvířata

Když lidé na souostroví Galapágy přivezli krysy, zadělali tím přírodě na pořádný problém. Kvůli krysám je teď v ohrožení populace želv i dalších živočichů. Proto se odborníci odhodlali k radikálnímu kroku – chtějí krysy vyhubit jedem.

 

Populace krys na Galapágách je nemalá. Uvádí se, že na jeden hektar zde žije osm až dvanáct krys. Ty ohrožují především populaci vzácných želv sloních, protože se živí jejich vejci a mláďaty.

V současnosti na souostroví žije jen mezi třiceti a čtyřiceti tisíci želv, což je podle odhadů zoologů deset procent původní populace. Dnes počty želv decimují krysy, v 18. a 19. století to byli lovci a piráti.

 

 

Proti krysám se začalo bojovat jedem

Na Ponton, jeden ze třinácti galapážských ostrovů, proto před několika dny začali vědci shazovat z letadla jed.

Program si ale zároveň klade za cíl uchránit před jedem na krysy původní zvířata, a proto byla pochytána a dočasně převezena na jiný ostrov. Dravci byli umístěni v klecích, aby na Ponton nepřeletěli a neotrávili se. Přesto se podle posledních informací jedem na krysy otrávila jedna sova.

Zvířata budou na Pontonu vypuštěna po pěti dnech, kdy budou mít vědci jistotu, že se jed rozložil a nemůže jim ublížit.

 

Člověk zavlekl na Galapágy i další nebezpečné druhy

Krysy nejsou jediné, které ohrožují souostroví, jež bylo v rámci záměru ochránit původní faunu a flóru v roce 1959 prohlášeno národním parkem. Zdejší přírodu ohrožují i kozy, prasata a paraziti, které sem rovněž přišli s člověkem.

Nemalé potíže na Galapágách dělají i zavlečené druhy rostlin, jako jsou ostružiníky, citrusy či avokádo.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *