Polsko chce povolit rituální porážky zvířat

Polsko – Polský ústavní soud v listopadu vydal zákaz rituálního zabíjení zvířat. Maso ze zvířat, která se nechávají vykrvácet poté, co jim  je za plného vědomí podříznuto hrdlo, je žádáno hlavně Židy a muslimy. Zákaz je nepřípustný i pro polské exportéry, kteří na košér a halal mase vydělávají 1,5 miliardy zlotých ročně. Stojí za nimi i polští politici.

 

Polští ochránci zvířat se na soud obrátili s tím, že podřezávání zvířat je kruté a požadovali jeho zákaz. Ústavní soud jim vyhověl, vlna nevole ze strany producentů, zákazníků a politiků však na sebe nenechala dlouho čekat.

Náboženským menšinám jejich víra nic jiného než maso z rituálně poražených zvířat nepovoluje, a tak je pro ně zákaz naprosto nepřípustný.

Například pro Židy jsou rituální porážky zvířat tradicí starou dva tisíce let. Obnovení této tradice je pro národ, který byl za druhé světové války téměř vyhlazen, jakýmsi spojením s jejich vlastní historií.

Není proto divu, že prodejny s košér a halal zbožím v Polsku prosperují a že se daří i vývozu. Ročně polští exportéři vydělají přes 1,5 miliardy zlotých.

Úplný zákaz rituálního zabíjení zvířat platí například ve Švýcarsku, Lotyšsku, Švédsku, Norsku a na Islandu. Částečně jsou rituální porážky povoleny v Rakousku, Dánsku nebo na Slovensku, kde ale zvířata před podříznutím musí být omráčena. V řadě dalších zemí Evropy jde o stále diskutovaný problém a většina států tradice náboženských menšin spíše respektuje.

 

 

Povolení rituálních porážek je otázkou novely zákona

Ústavní soud v Polsku své rozhodnutí vydal na základě zákona, který vznikl již v roce 1997. Po vydání rozhodnutí vyzval vládu, aby do konce roku buď rozhodla o úplném zákazu rituálních porážek, nebo novelizovala stávající zákon tak, aby je umožnil.

Krok polských zákonodárců je ale dobře předvídatelný, neboť politici za rituálními porážkami většinou stojí. Podle ministra zemědělství Stanislawa Kalemby je to vysoce výnosné průmyslové odvětví, které dává práci tisícům lidí. Podobného názoru je i ministrův náměstek Kazimierz Plocke a polský prezident Bronislaw Komorowski.

Novele zákona, která rituální porážky umožní, navíc nahrává i nadřazená směrnice EU, která je od ledna příštího roku povoluje na území všech členských států.

 

Foto: 3268zauber, Wikimedia