Jak pěstovat vánoční kaktus, aby o Vánocích kvetl

Vánoční kaktus, stejně jako například vánoční hvězda, patří k oblíbeným rostlinám, které nám v předvánočním čase nabízí snad každý obchod, a my pro jejich krásu jen stěží odoláme. Jenže když dojde na otázku jejich pěstování, je řada lidí značně nejistá.

 

Ani pěstování vánoční hvězdy, o které jsme už na Vlaštovce psali, ani pěstování vánočního kaktusu není žádná věda. Chce to jen vědět, co rostlinka potřebuje a dopřát jí to. Vyžaduje to sice více naší pozornosti a péče, odměna v podobě květů je ale skvostná.

Předkové vánočních kaktusů (tedy těch šlechtěných, o kterých je řeč) pocházejí z deštných lesů. Ve svém přirozeném prostředí jsou rostliny zvyklé na střídání ročních období, a podle něj také řídí dobu svého květenství. Střídání chladných období s malým množstvím zálivky a teplých s bohatou zálivkou je tak klíčem k úspěchu.

 

Čtěte také:
Jak dobře koupit vánoční stromek a udržet ho dlouho krásný

U koho stromek koupit? Jak vybírat? A je lepší smrček, jedlička, nebo borovice? Jak stromek udržovat, aby brzy neopadal?

 

Jak nakupovat kosmetiku a oblečení a nepodporovat přitom týrání zvířat

Chcete se při koupi dárků (a nejen jich) vyhnout nákupu produktů, kvůli kterým trpěla zvířata? Prozradíme, čím výrobci či prodejci klamou.

 

Když si kaktus přinesete před Vánocemi

Když si domů přinesete kaktus nyní před Vánocemi, měli byste mu dopřát dostatečnou zálivku a občasné rosení odstátou vodou – vánoční kaktus je vlhkomilná rostlina a potřebuje dostatečnou zálivku. Jednou za dva týdny můžete rostlinu přihnojit.

Kaktusu vyhraďte místo a víc s ním nemanipulujte, jinak vám opadají poupata. Je citlivý i na pootočení na okenním parapetu. Pokud vám tedy poupata opadají poté, co si rostlinu přinesete z obchodu, nehledejte v tom žádnou zradu či vlastní pochybení.

Až kaktus úplně odkvete, umístěte jej do chladnější suché místnosti, snižte zálivku na minimum a ukončete přihnojování. V místnosti by ale teplota neměla klesnout pod 12°C, to je pro vánoční kaktus hraniční teplota.

 

Letnění vánočního kaktusu a příprava na květ

Vánoční kaktus v chladné místnosti na minimu zálivky ponechejte až do doby, kdy je možné jej letnit (to znamená do pozdního jara, začátku léta, kdy teplota ani v noci neklesá pod 12°C).

Venku kaktusu vyberte místo, kde nebude vystaven slunečnímu světlu. Z deštných lesů je zvyklý spíše na stinné prostředí a letní slunce by mu ublížilo. V létě opět nezapomínejte na dostatečnou zálivku a občasné rosení!

Aby kaktus nasadil na květ, potřebuje opět chladné prostředí a nižší zálivku. Rostlině pak trvá dva až tři měsíce, než vykvete, takže chcete-li, aby vám začala kvést v období adventu, přizpůsobte tomu i okamžik, kdy z venkovního prostředí kaktus přenesete do chladné místnosti.

Doba květenství je od října do ledna. Když kaktus přenesete do chladného prostředí koncem září, v listopadu už bude nasazovat na květ. V okamžiku, kdy na koncích větviček spatříte první poupata, přeneste kaktus na okenní parapet, nebo na místo, kde jej chcete mít. Opět zvyšte zálivku a jednou za měsíc přihnojte (v době květu můžete i dvakrát týdně).

 

Přesazování a množení vánočních kaktusů

Přesazování není nutné provádět každý rok, jako je tomu u většiny ostatních pokojových rostlin. Vánočnímu kaktusu postačí přesadit jednou za tři roky. Přesazujte na jaře. Vhodná je rašelinitá půda s příměsí písku.

Rozmnožování vánočních kaktusů je velmi jednoduché. Stačí ulomit větvičku s alespoň čtyřmi články. Nechte odlomený konec zaschnout, a pak už stačí větvičku vsadit do květináčku se substrátem, nebo ji nechat zakořenit ve vázičce s vodou.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *