Vídáte na procházkách koroptve? Pošlete své pozorování odborníkům

Koroptev polní – kohoutek

S letošní zimou odstartovalo i celorepublikové sčítání koroptví polních, které patří k jednomu z nejrychleji ubývajících druhů naší přírody. Zapojit se může každý, od myslivců a ornitologů, až po laickou veřejnost. Sčítání organizuje společnost Naše společná krajina.

 

Sčítání koroptví probíhá i v zimě 2013/2014. Zapojte se také letos!

 

Podle posledních sčítání koroptví výrazně ubývá, stejně jako ostatních druhů živočichů, jejichž život je vázán na zemědělskou krajinu. Například od roku 2007 se počet koroptví snížil ze 74 tisíc jedinců na necelých 40 tisíc.

koroptev polní – slepička

Společnost Naše společná krajina proto organizuje zimní sčítání koroptví, aby získala více údajů o jejich počtu a životě. V zimě sčítání probíhá proto, že se koroptve drží v hejnech.

“Kromě informací o přítomnosti tohoto druhu v jednotlivých mapovacích kvadrátech získáme díky vaší spolupráci také údaje důležité pro lepší poznání způsobu života koroptve a ekologických nároků na prostředí. Údaje z monitoringu budou použity také jako srovnávací data v rámci výzkumu agroekosystémů,” vysvětlují organizátoři sčítání, co je cílem projektu.

 

 

Jak provádět pozorování a sčítání koroptví?

Údaje, které lze poslat buď poštou na vyplněné záznamové kartě (viz www.koroptvicky.cz) nebo přímo v mailu, mohou účastníci sčítání poslat i víckrát. “Nejlépe ze začátku zimy a z konce, kdy bude znát početní rozdíl způsobený povětšinou zvýšenou predací a nedostatkem potravy. Velmi hodnotné jsou pro nás také údaje kolem předjarního rozštipování hejnek (pozn.: poslední dekáda února).”

Organizátoři sčítací akce ale nabádají k opatrnosti: “Nezapomeňte, že koroptve jsou obzvlášť během zimy vystaveny velkému stresu (zátěži kvůli predátorům a hladovění). Proto prosíme, nepřibližujte se zbytečně k hejnkům. K určení druhu, spočítání jedinců a pozorování chování postačí zkušené oko pozorovatele a terénní dalekohled.”

 

Video: Pozorování koroptví

 

Foto: Marek Szczepanek, David Galavan – Wikimedia

 

1 comment for “Vídáte na procházkách koroptve? Pošlete své pozorování odborníkům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *