Ochranu kriticky ohrožených rysů komplikují pytláci a zloději

Populace rysů ostrovidů na Šumavě je ochránci přírody a vědci velmi bedlivě střežena. Ochranu vzácných šelem ale komplikují jak pytláci, kteří za poslední desetiletí vystříleli stovky koček, tak zloději, kteří kradou fotopasti sloužící k mapování výskytu rysů.

 

Správa Šumavského národního parku v už minulosti označila vysílačkou čtrnáct rysů, aby mohla monitorovat jejich pohyb. Osm z nich ale bylo patrně zastřeleno pytláky. Tento druh přitom patří k přísně chráněným živočichům, neboť u nás žije posledních několik jedinců.

Současná populace rysů na Šumavě už přitom není původní. Rysové, kteří zde žili, byli vyhubeni ve druhé polovině 19. století. Kočkovité šelmy, které žijí na Šumavě dnes, jsou potomky rysů, kteří byli v 70. a 80. letech minulého století vypuštěni nejprve na bavorské, a posléze i na české straně.

 

 

Rysy budou hlídat dobrovolníci

Není proto divu, že jsou rysi na Šumavě hlídáni. Zdejší populace se pravidelně sčítá, zaznamenávají se veškerá náhodná pozorování i nález stop (otisky tlap, trus, srst) a vytváří se mapa jejich výskytu. Při monitorování rysů pomáhají i fotopasti, jenže na ty mají velmi často spadeno zloději.

Ohlídat rysy před pytláky a fotopasti před zloději by měli speciálně vyškolení dobrovolníci, které do terénu NP Šumava vysílá Hnutí DUHA. Už první prosincový víkend se školení v Prachaticích zúčastnila čtyřicítka zájemců.

Pozornost, která je věnována ochraně rysů, vůbec není přemrštěná. Šelmy jsou u nás na pokraji vyhynutí a pytláci, kteří za posledních 20 let zabili na pět set jedinců, nárůstu jejich populace významně brání.

Přítomnost rysů v české přírodě je přitom nezbytná. Mimo jiné totiž regulují počty přemnožené srnčí zvěře, která ničí mladý porost smíšených lesů.

 

Foto: Aconcagua, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *