Jak nakupovat kosmetiku a oblečení a nepodporovat přitom týrání zvířat

Chcete se při pořizování vánočních dárků (a nejen jich) vyhnout nákupu produktů, kvůli kterým trpěla zvířata? Prozradíme vám, jak a čím výrobci či prodejci klamou, na co si dát pozor a čím se řídit.

 

I když třeba patříte k těm, kteří pravé kožešiny nekupují, může se stát, že oblečení či obuv s pravou kožešinou koupíte – mnohdy je totiž i pravá kožešina označována za umělou.

“Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě trimů (lemů bund, obuvi a podobně), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout,” upozorňují zástupci společnosti Svoboda zvířat, kteří se (mimo dalších projektů) problematice kožešinového průmyslu věnují už řadu let.

“Většinu světového trhu s kožešinami dnes zásobuje Čína. V této zemi dosud neplatí žádné zákony na ochranu zvířat a zvířata jsou zde chována i zabíjena za velmi krutých podmínek a mnohdy jsou stahována z kůže zaživa. Objevily se případy, kdy byla pravá kožešina z Číny falešně označena jako umělá. Nevěřte proto příliš cedulkám na oblečení, ale raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu,” doporučují dále zástupci Svobody zvířat a odkazují na svého kapesního průvodce Jak rozpoznat pravou kožešinu.

 

 

Vůbec nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout nechtěnému nákupu pravé kožešiny, je nákup u prodejců, kteří jsou držiteli certifikátu obchodů bez kožešin.

 

 

Kožené výrobky nepocházejí z odpadu masného průmyslu

Kožené výrobky jsou taky poměrně oblíbené a často je kupují i ti, kdo by si například pravou kožešinu vědomě nekoupili. Řada lidí má totiž za to, že kůže na těchto výrobcích je odpadem masného průmyslu.

“Kožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu. Velká část kožených výrobků navíc pochází z asijských zemí, kde se se zvířaty zachází otřesným způsobem,” varuje Svoboda zvířat.

 
 


 

Kosmetika: Pozor na tu, která je testována na zvířatech

Výrobci kosmetiky si jsou dobře vědomi toho, že spotřebitelé stále častěji preferují kosmetiku, která není testována na zvířatech, a proto udávají, že jejich výrobky nejsou na zvířatech testované. Ale pozor! Řada výrobců tím myslí jen finální produkt (například krém proti vráskám), ale už neuvádí, že některá ze složek, které k výrobě krému byly použity, testováním na zvířatech prošla.

“Pokud chcete mít jistotu, že například kvůli vašemu vánočnímu dárku netrpěla zvířata, měli byste upřednostnit výrobky s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS). Jedná se o jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech. Pouze logo znázorňující králíka s hvězdami je platnou značkou tohoto certifikátu,” radí opět Svoboda zvířat a pro bližší informace o jednotlivých výrobcích odkazuje na stránku www.netestovanonazviratech.cz.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *