Dva projekty chtějí vrátit do přírody ČR divoké koně a pratury

Celoevropský projekt, který iniciuje holandská nadace Tauros Foundation, usiluje o návrat divokých kopytníků do evropské přírody. Podle iniciátorů na spásání neudržovaných luk mimo jiné závisí přežití řady ohrožených druhů hmyzu nebo ptáků. Za Českou republiku se zapojila organizace Česká krajina.

 

Pratur byl primitivní skot, který se před několika desetiletími ještě zcela běžně vyskytoval v evropské přírodě, včetně té české. Poslední zástupce pratura uhynul v roce 1627 v oboře u městečka Jaktorova v Polsku.

Ačkoliv se to podle členů projektu za návrat divokých kopytníků do české přírody může řadě lidí zdát neuvěřitelné. stejně jako pratuři na naše území patřili i divocí koně.

“V mnoha oblastech v současnosti vymírá řada ohrožených druhů motýlů, ptáků a dalších druhů žijících v otevřené krajině. Právě velcí kopytníci, včetně pratura, mohou tyto druhy zachránit. Spásáním totiž pomáhají udržovat otevřenou krajinu,” vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, proč se k takto zásadnímu kroku rozhodli.

Podobný účel mají i snahy o návrat dalších druhů, které byly na mnoha místech vyhubeny – zubři, divoké kočky, divoké včely a podobně.

 

 

Odborníci se snaží vyšlechtit původní plemena

K tomu, aby tyto odvážné projekty mohly být spuštěny, nestačí do volné přírody vypustit stádo koní nebo turu a nechat je, aby se přizpůsobili životu v divočině. Kopytníci, kteří by v budoucnu měli tvořit divoká stáda, se musejí co nejvíce podobat svým pravým předkům a mít veškeré předpoklady pro přežití.

Nejprve musí dojít ke zpětnému křížení, jímž se docílí vyšlechtění druhů nejvíce podobných původním divokým koním a pratura. V případě pratura se již podařilo vyšlechtit zvíře, které se svou tělesnou konstrukcí divokému příbuznému opravdu podobá.

U koní to ještě bude chvíli trvat. V současné době šlechtitelé pracují se dvěma primitivními plemeny koní, která mají blízko k původním divokým koním. Jedná se o hucula (plemeno původem z Karpat má k původnímu lesnímu divokému koni velmi blízko) a exmoor ponyho pocházejícího z britských ostrovů.

 

Foto: Raúl Arévalo, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *