DES OP oslavil 20 let. Za dobu své činnosti pomohl desetitisícům zvířat

V neděli 2. prosince 2012 uplynulo přesně 20 let od založení Dobrovolné ekologické společnosti ochrany ptactva (DES OP), která v Plzni – Doubravce provozuje záchrannou stanici zraněných živočichů. U příležitosti tohoto významného výročí provozovatelé bilancují nad uplynulými lety a připravili také výtvarnou narozeninovou soutěž pro děti.

DES OP neposkytuje pouze pomoc zraněným živočichům, ale významně také napomáhá při programech druhové ochrany. Navíc funguje i jako služba veřejnosti, a to zejména co se osvěty týče. Provozuje například velmi zajímavé kroužky pro děti, které se tak učí poznávat přírodu a rozumět jí.

“Za dvacet let naší činnosti bylo uskutečněno 7.554 zaevidovaných zásahů, výjezdů a opatření. K tomuto počtu je však nutno přičíst ještě samostatné projekty druhové ochrany a aktivity s nimi související, plus stovky hodin věnovaných ekologické výchově a výukovým programům. Časově se pohybujeme v tisících hodin, stovkách dnů a dvou desítkách roků,” uvádí za ekologickou organizaci Karel Makoň.

“Co se samotné záchranné stanice týká, tak za stejné období bylo přijato 20.970 zvířecích pacientů, přičemž z tohoto počtu bylo 6.874 ptáků, 10.902 savců, 2.564 plazů a obojživelníků či 630 zvířat domácích a exotických. Úspěšnost léčby, odchovů a návratu zvířat zpět do volné přírody se v průměru pohybuje mezi 50 až 70%, přičemž u jednotlivých živočišných druhů se výrazně liší,” dodává Karel Makoň.

To všechno je práce dobrovolníků, bez kterých by spolek tak efektivně fungovat nemohl. “Kolem činnosti DES OP se také pohybuje nemalé množství dobrovolníků, příznivců a přátel. Řádově to vychází na sto lidí, kteří nás podporují, dotují svým volným časem či odbornými službami. Profesně mezi ně patří jak veterináři, tak lidé co pečují o některé naše pacienty, počítače, internetové stránky, technické vybavení a mnoho dalších věcí.”

 

 

20. narozeniny oslaví výtvarnou soutěží

U příležitosti oslavy významného výročí také DES OP vyhlásil výtvarnou soutěž pro děti. Soutěž nese název Pomáháme volně žijícím živočichům aneb Jak to vidí děti?

Soutěže se mohou zúčastnit skupiny i jednotlivci, a to ve třech věkových kategoriích: děti předškolního věku, žáci I. stupně (do 11 let) a II. stupně (do 16 let).

“Cílem soutěže je najít originální myšlenku (nápad) související s volně žijícími živočichy na území ČR, a následně ji ztvárnit pomocí jakékoli výtvarné techniky: výkresem, kresbou, plastikou, sochou, koláží, odlitkem, fotografií a tak dále. Na celou akci by měla navazovat výstava vybraných výtvarných děl v lednu až únoru 2013.” uvádějí organizátoři v pravidlech.

Veškerá dílka, která je možné zaslat na adresu DES OP, nebo na jeho adresu osobně zanést, zhodnotí odborná porota. Uzávěrka doručování soutěžních prací je 15. ledna.

 

Foto: Karel Makoň

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *