Jak dobře koupit vánoční stromek a udržet ho dlouho krásný

Blíží se první adventní neděle a s ní i začátek prodeje živých vánočních stromků. Patříte-li k těm, kteří si Vánoce bez živého stromku nedokáží představit, poradíme vám, jak stromeček koupit a neprohloupit a jak o něj pečovat, aby vám vydržel dlouho hezký.

 

Pokud patříte k ekologicky smýšlejícím lidem a nechcete živý stromek, protože chcete šetřit lesy, pak vás můžeme ubezpečit, že koupí živého vánočního stromečku naši přírodu rozhodně nepoškodíte. Stromky se pěstují na plantážích a jsou určené přímo na vánoční trh. V lesích se řežou jen ty, které by překážely v růstu ostatním.

Pojďme si tedy nejprve říct, jak a u koho stromeček koupit.

 

Přečtěte si:

Proč je lepší vánoční stromek s certifikátem FSC než ten z plantáže?

Některé domácnosti si živý stromeček pořizují proto, že je k přírodě šetrnější než plastový. Řada z nich ale neví, že si pořizuje stromky z plantáží, jejichž pěstování a přeprava k zákazníkům k přírodě šetrné vůbec nejsou.

 

Na tom, u koho nakoupíte, záleží

Nejlepší variantou je, když si můžete stromek vybrat a zamluvit přímo v lesnické školce, kde vám jej uříznou těsně před Vánocemi. Ne každý ale takovou možnost má.

V takovém případě je lepší živé stromky kupovat u prodejců, kteří své zboží nabízejí venku. Stromečky, které jsou prodávané někde v interiéru při vyšší teplotě, mají kvůli nevhodnému skladování zkrácenou životnost.

Kvalitu stromku při nákupu ověříte tak, že vyzkoušíte, jsou-li větve pružné. Zkontrolujte si, jestli není jehličí seschlé a neopadává a zdali vámi vybraný kus neroní pryskyřici. Nikdy si nenechte vnutit stromek zabalený – bylo by to, jako kupovat zajíce v pytli.

Dobrý a důvěryhodný prodejce by vám měl říct, odkud stromky pocházejí, kdy byly pořezané a jak byly skladované.

 

Který stromek nejdéle vydrží?

K nejlevnějším a nejtradičnějším patří smrk ztepilý. Je to ale zároveň druh, který nejméně vydrží. K tomu, aby déle vydržel, potřebuje chladno a vyšší vlhkost vzduchu, což je stav, kterého například v obývacím pokoji nedosáhnete.

Jestli ale smrky patří k vašim favoritům, můžete zvolit smrk pichlavý. Je hezký, na výběr máte hned z několika barevných variant (od tmavě zelené až po stříbrnou), ale hlavně poměrně dlouho vydrží.

Ke stromkům, které dlouho vydrží, patří i borovice. Na borovici lesní ale někomu může vadit, že je řídká. Vhodně zvolené ozdoby však i z řídké borovičky dokáží udělat nádherný vánoční stromek.

Úplně nejlepší volbou pro ty, kdo chtějí krásný hustý stromeček, který dlouho vydrží, jsou jedličky. Patří sice do vyšší cenové kategorie, zato jsou ale krásně husté, mají lesklé jehličí a nádherně provoní byt.

Vybrat si můžete hned z několika druhů. Nejoblíbenější je u nás jedle kavkazská. Následuje jedle obrovská, kterou ocení hlavně ti, kdo chtějí krásný vysoký strom. Novinkou na našem trhu je pak jedle vznešená.

 


 

Stromek potřebuje hodně vody a chladno

Rozhodujete se, jestli je lepší koupit stromek hned na začátku prosince, nebo těsně před svátky? Záleží hlavně na podmínkách, které mu můžete poskytnout. Jestliže bydlíte v panelákovém bytě a nemáte balkon, je zbytečné kupovat stromek brzy. Jestli ale máte možnost nechat stromek někde, kde se teplota pohybuje pár stupňů nad nulou, a navíc mu dopřejete dostatek vody, pak mu bude lépe u vás.

Až stromek přinesete domů, doporučuje se kmínek alespoň o dva centimetry zkrátit, aby došlo k uvolnění kapilár, které vedou vodu do celé rostliny. Naopak se nedoporučuje nechávat kmínek vyfrézovat – ořezáním kůry a části kmínku dochází k odstranění pletiv, která vedou vodu.

Poté co nejdřív stromek usaďte do stojánku s vodou (jestliže stromek skladujete tam, kde je teplota kolem nuly nebo nižší, voda není zapotřebí). Vodu pravidelně doplňujte, protože některé stromky spotřebují až půllitru denně. Doporučujeme také pravidelně rosit jehličí.

Až nadejde čas Vánoc, umístěte v pokoji stromek tak, aby byl co nejdále od topení. Nezapomínejte stále doplňovat vodu. A pak už vám zbývá jen kochat se krásným vánočním stromkem a užít si pohodové svátky.

 

Foto: Aleksa Lukic, Rasbak, Frettie (Wikimedia)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *