Při demolici stavebníci narazili na netopýry. Více než polovina zvířat uhynula

Plzeň – Při demolici jednoho z pavilonů fakultní nemocnice v Plzni na Borech narazila stavební firma na přezimující netopýry. O tom, že zvířata v druhém podlaží přezimují, nikdo nevěděl. Polovina netopýrů tak přišla o život. Co bude se zraněnými jedinci, ukáže čas.

 

Na to, že v bourané budově jsou netopýři, upozornila paní, která zaslechla pískot a viděla zvířata padat spolu se sutí. Ta také zavolala do záchranné stanice v Doubravce.

“Ve středu 21. listopadu krátce po deváté hodině ranní jsem obdržel telefonickou informaci, že v areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Borech se při bourání jednoho z pavilonů sypou na zem ztuhlí netopýři. Sám jsem v tu chvíli neměl možnost okamžitého zásahu, a tak jsem informaci s žádostí o prověření předal kolegům z České inspekce životního prostředí. Ti na místo okamžitě vyrazili a demolici objektu zastavili,” popsal situaci Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Doubravce.

Na místo dorazili i zástupci odchytové služby městské policie a začali vyprošťovat netopýry rezavé ze sutin. Jak se ale brzy ukázalo, v horním patře bourané budovy ještě několik přezimujících netopýrů zůstalo.

Na místo proto byli přivoláni hasiči, kteří jako jediní v nastalé situaci mohli technicky pomoci. Zhruba po dvaceti minutách po jejich příjezdu se podařilo zachránit několik netopýrů, kteří v druhém podlaží ještě byli.

 

 

Polovině netopýrů už nebylo pomoci

“Celkem bylo nalezeno a zajištěno 111 netopýrů rezavých a jeden netopýr hvízdavý. Z toho ale bylo 55 netopýrů uhynulých,” upřesnil Karel Makoň. “Bohužel mezi živými bylo devatenáct zvířat viditelně poraněných. Ta musela být utracena, nebo budou zařazena do trvalého chovu v zajetí u kolegů z České společnosti pro ochranu netopýrů.”

Ti také rozhodnou o tom, co bude z přeživšími zraněnými netopýry dál. Bude-li to možné, budou léčena. Pokud jejich zranění budou tak vážná, že nebude léčba možná, budou utracena. Netopýři, kteří přežili bez úhony, budou s největší pravděpodobností opět vypuštěni v lokalitě odchytu.

Jak závěrem podotkl Karel Makoň, stavební firma, která demolici objektu prováděla, o netopýrech nemohla vědět a jejich úhyn jí tak nikdo nemůže dávat za vinu. Naopak je třeba podotknout, že pracovníci demolici kvůli netopýrům pozastavili a s dalšími pracemi vyčkali, než ochranáři zbylé netopýry odchytí.

 

Foto: Karel Makoň, DESOP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *