Unikátní objev: Pár tučňáků si byl věrný po celých 16 let

Punta Tombo (Argentina) – Říká se: Sejde z očí, sejde z mysli. Nový objev z ptačí říše ale ukazuje, že tomu tak být nemusí. Vědci v Argentině totiž pozorovali pár tučňáků, kteří si zachovali věrnost po dlouhých 16 let, a to i přes to, že se kvůli hledání potravy často nevídali.

 

Objev učinili vědci na jižním pobřeží Argentiny, kde kolonii tučňáků sledovali posledních 30 let. Jak uvedl vedoucí týmu, Pablo Garcia Borboroglu z národní výzkumné rady Argentiny, zjištění, že zvířata mohou být tak dlouho monogamní, pro ně byla velmi překvapivá.

Dvojice tučňáků magellanských spolu vydržela i přes to, že od sebe samec se samicí byli značnou část roku odloučeni – každý z nich podnikal i 200 mil dlouhou cestu za potravou. Po celých 16 let se navíc vraceli na stejné hnízdo, aby společně přivedli na svět novou generaci.

 

 

Proč si nejsou věrní i ostatní tučňáci?

Vědci se dosud nesetkali s tím, aby si nějaký zvířecí pár prokazatelně zachovával věrnost po tak dlouhou dobu.

Není to tak docela obvyklé ani u tučňáků, kteří spolu sice mohou několik let žít v páru a vyvést několik generací mláďat, takto dlouhé soužití se ale zatím doložit nepodařilo. Podle pozorování vědců ostatní páry tučňáků spolu nevydrží déle než pět až deset let.

Vědci se nyní zabývají otázkou, co je příčinou toho, že se tučňáčí dvojice po čase odloučí a najdou si jiného partnera. Jedním z možných vysvětlení zatím je, že se tučňáci ‘rozejdou’, když nejsou úspěšní jako rodiče.

 

Foto: Stan Shebs, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *