Smrt koně vyvolala opatření proti přetěžování koní v polských Tatrách

Zakopané (Polsko) – Polští ochránci zvířat vyvolali protest proti přetěžování koní v polských Tatrách. Majitelé zvířata nutí tahat drožky a saně s větším počtem pasažérů, než jsou schopna zvládnout. Protest proti takovému zacházení vyvolal případ koně, který v důsledku neúměrné zátěže uhynul přímo před zraky turistů.

 

Zakopané v polských Tatrách je oblíbenou turistickou destinací. Návštěvníci si v létě rádi zaplatí drožku nebo v zimě saně, aby mohli vyrazit na devítikilometrovou cestu malebnou horskou krajinou.

Není proto divu, že pro majitele koňských povozů se turismus stal velkým byznysem. Dokonce tak velkým, že pro navýšení svých zisků neváhají vystavovat své koně nadměrné zátěži.

Drožka nebo saně by například neměly vézt více než pět lidí, není ale vzácností potkat povoz, na kterém sedí deset nebo patnáct lidí. Horská cesta poměrně strmě stoupá a koně, kteří táhnou přetížené povozy, musí vynaložit obrovské úsilí.

 

 

Koně budou čipovaní a cestu ohlídají kamery

V létě vzbudil velký ohlas případ, kdy kůň, který táhl podobně přetíženou drožku, na cestě uhynul před zraky turistů. Jeden z turistů vše natočil na video a uveřejnil na internetu.

Na video zareagovali ochránci zvířat. Požadovali zákaz provozování koňských povozů v Zakopaném. To ale vyvolalo odpor zdejších horalů a hospodářů, které turismus živí.

Vláda proto udělala kompromis a nařídila zavést účinný systém sledování koní. Každý kůň dostane pod kůži čip. Ten bude po každé cestě majitelem koně načten a na základě získaných dat bude přehled o tom, za jak dlouho trasu kůň urazil a jestli měl dostatek času na odpočinek. Cestu ze Zakopaného navíc budou snímat kamery, které ohlídají, aby na povozech nesedělo víc lidí, než je kůň schopen utáhnout.

 

Foto: Richard Peter (Deutsche Fotothek), Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *