Ekologové se bojí většího kácení stromů, jež by umožnila novela vyhlášky MŽP

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravilo novelu vyhlášky na ochranu stromů, která by ochranu stromů paradoxně měla omezit. Odborníci a ekologové se obávají, že pokud novela projde, nastane masivní kácení stromů v krajině, obcích i na soukromých pozemcích.

Odborníci a nevládní organizace vidí problém například v tom, že současná vyhláška v krajině chrání stromy, jejichž obvod kmene přesahuje 80 centimetrů, a ve městě a obcích stromy s obvodem kmene nad 60 centimetrů.

Novela vyhlášky tento stav zachovává a ekologové požadují, aby se ochrana vztahovala na stromy s obvodem kmene od 60 centimetrů v krajině a 40 centimetrů v obcích. Martin Skalský z ekologického hnutí Arnika důvod tohoto požadavku vysvětlil následovně:

“Například u dubu můžeme na dosažení obvodu 80 centimetrů čekat 50 let. Jenže už od věku zhruba dvaceti let je strom značně velký a plní celou řadu ekologických funkcí: pohlcuje prach, čistí vzduch, vyrovnává místní mikroklima a zkrášluje prostředí.”

 

 

Chránit potřebují i stromy na zahradách

K dalším změnám, které se na novele ekologům nelíbí, patří i možnost kácet na soukromých pozemcích bez nutnosti povolení. V novele by rovněž chtěli prosadit ochranu stromů vysazených náhradou za stromy pokácené například při nových výstavbách. Ty v současnosti chráněné nejsou.

“Ministerstvo již tři roky slibuje, že omezí svévolné kácení stromů v alejích, ve městech i v obcích. Navržená novela vyhlášky ale nepomůže,” uvedl Martin Skalský

Občanská sdružení Arnika a Naše stromy už ministerstvu předala petici za lepší ochranu stromů, již podepsalo více než 36 tisíc lidí. Novela je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení, a tak nezbývá než doufat, že názor odborníků a občanů bude vyslyšen.

 

Foto: Jiří Sedláček, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *