Přikrmování ptáků: Jak zabránit šíření pro ptáky smrtelné nákazy

Nemocný zvonek zelený

V listopadu už by ptáci měli mít krmítka plná. Letos je zde ale riziko přenosu trichomonózy – nákazy cizopasnými prvoky bičenky drůbeží, kteří způsobují ptákům zduřeniny v zadní části zobáku, v důsledku čehož pak ptáci hynou. Proto je třeba při přikrmování dodržovat několik zásad.

 

Lidé se nákazy obávat nemusejí, trichomonóza není přenosná na savce, pro ptáky ale může být i smrtelná. Je třeba, abychom v případě jejího výskytu zabránili dalšímu šíření.

Trichomonóza se dříve vyskytovala především u holubů, nově však začaly bičenky napadat i pěnkavovité ptáky, hlavně zvonky. “S úhyny ptáků přímo na krmítcích jsme se setkali poprvé v loňském roce, od té doby zaznamenáváme stále další případy onemocnění,” říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO).

 

 

Jak poznáte nemocného ptáka?

Že pták není v pořádku, poznáte celkem snadno. Nakažení jedinci jsou většinou neteční, načepýření, potrava jim vypadává ze zobáku a můžou jim dokonce od zobáku odkapávat sliny (případně mají mokré peří kolem zobáku). – Bičenky totiž přežívají v zobáku a voleti ptáků a způsobují zde zduření a záněty, takže ptáci nemohou polykat.

Ornitologové se snaží oblasti výskytu trichomonózy zmapovat a prosí každého, kdo takto nakaženého ptáka ve svém okolí zaznamená, aby své pozorování zaznamenal do faunistické databáze na adrese avif.birds.cz.

 

Zabraňte šíření nákazy

A jak lze šíření nákazy zabránit? “K přenosu dochází na krmítcích, kde se ptáci dostávají do těsného kontaktu,” vysvětluje Zdeněk Vermouzek. “Pokud pozorujeme v okolí krmítka viditelně nemocné ptáky, nebo dokonce nacházíme uhynulé, je nejlepší okamžitě přestat přikrmovat a nechat krmítko vyschnout. Právě vyschnutí bičenky spolehlivě zabije.”

Ornitologové doporučují s přikrmováním přestat alespoň po dobu dvou týdnů, objevují-li se nemocní ptáci v okolí krmítka dál, pak delší dobu nepřikrmujte.

Samozřejmostí by mělo být udržování krmítka v čistotě i bez výskytu trichomonózy. Je nutné například pravidelně odstraňovat zbytky v krmítku a jeho okolí (slupky nebo zrní, které ptáci odmítají), aby nehnily a neplesnivěly.

 

Foto: TZ ČSO

 

2 komentářů k “Přikrmování ptáků: Jak zabránit šíření pro ptáky smrtelné nákazy

 1. Ing. Zdeněk Horáček
  30.4.2018 at 16.43

  Vážení přátelé,
  již nejméně 10 roků krmím naše ptáčky na své zahradě /v létě i v zimě/. Až letos jsem zjistil, že mně hynou Zvonci. Příčiny hynutí jsou přesně popsány ve vašem komentáři. Jen přidám, že se nemocní nechají i chytit. Již jsem našel několik uhynulých ptáčků na různých místech zahrady. Provedl jsem desinfekci všech krmítek Savem, omyl vodou a nechal celý den vyschnout. Přečetl jsem si také, že je nutné odstraňovat všechny zbytky na zemi. to jsem nedělal a tak to pořádně vyčistím, poněvadž oni chodí zobat i na zem. Musím se přiznat, že mě to velice trápí, poněvadž jsem osoba přes 80 roků, tak jsem se rozhodl Vám napsat mé trápení. Celou dobu jsem měl velkou radost, jak mě ptáčci odměňují svým zpěvem. Na konci mého psaní, chci Vás požádat co bych měl ještě udělat aby přestali ptáčci hynout. Moc Vám děkuji za radu.

  • Vlaštovka.info
   30.4.2018 at 19.34

   Vážený pane inženýre, děkujeme za Váš komentář a za to, že se tak hezky o ptáčky staráte! Bohužel, s trichomonózou jsem se také setkala a je to opravdu žalostný pohled. Dobře jste udělal, že jste vše vyčistil. Teď nemůžete dělat nic jiného, než krmení na čas přerušit. Nemusíte si vůbec dělat starosti, že ptáčci, kteří jsou zvyklí najít u Vás něco do zobáčku, na krmítku dočasně nic nenajdou. Teď na jaře mají potravy všude dost a strádat nebudou. Krmení obnovte opět na podzim, to už bude nákaza zaručeně zneškodněna 🙂 Mějte se moc hezky a přeji pevné zdraví a hodně radosti ze života! Anna Burdová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *