Ostrov Maria – nová naděje pro tasmánské čerty

Čtrnáct zdravých jedinců tasmánského čerta bude dnes vypuštěno na ostrov Maria. Vačnatci, které v posledních dvaceti letech málem vyhubila rakovina, by mohli na chráněném území založit nové společenství volně žijících zvířat.

 

Tasmánští čerti v současnosti žijí už jen v Tasmánii. Nově vzniklá rezervace na sousedním ostrůvku Maria by mělo poskytnout útočiště čtrnácti zvířatům, která, jak odborníci doufají, založí kolonii zdravých jedinců.

Nebude to poprvé, co na ostrov Maria tasmánští čerti poputují. V roce 2005 sem bylo převezeno několik samic, které ale byly chovány v klecích. Tentokrát zůstanou čerti na svobodě.

Na ostrůvku, který má 115 kilometrů čtverečních a od břehů Tasmánie je vzdálen pouhých 16 kilometrů, by tasmánští čerti měli mít klid a bezpečí. Až na strážce lesa a turisty tu nejsou žádní stálí obyvatelé, nejsou tu obchody a nejezdí auta. Před vypuštěním tasmánských čertů na ostrov bylo zvažováno, zda příchod těchto zvířat nebude mít dopad na zdejší ekosystém.

 

 

Rakovina vyhubila většinu tasmánských čertů

Mezi tasmánskými čerty se zákeřná nemoc šíří již od roku 1991. Od té doby snížila počet těchto vačnatců o 90 procent. Odborníci se už po léta snaží zvířata uchránit před vyhynutím, nemoc má ale stále náskok.

Rakovina, která napadá hlavu tasmánských čertů, se mezi jedinci přenáší vzájemným kontaktem, například bojem o kořist a území. Nakažené zvíře většinou do půl roku umírá.

 

Foto: Wikimedia, 1. Wayne McLean, 2. Menna Jones

 

1 comment for “Ostrov Maria – nová naděje pro tasmánské čerty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *