Sviňuchy hladkohřbeté v ohrožení: Do 15 let by mohly vymřít

Čína – Sviňuchy hladkohřbeté doplácejí na průmyslový rozvoj Asie. Kytovcům nesvědčí stavba velkých přehrad, znečištění řek a intenzivní rybolov, který je připravuje o potravu. Podle odhadů vědců by sviňuchy do 15 let mohly zcela vymřít.

 

Sviňucha hladkohřbetá, která dostala své jméno podle toho, že jako jediná z kytovců nemá na hřbetě ploutev, je jedním z největších sladkovodních predátorů. Její život se váže především k vodám Indie, Číny a Japonska – tedy k oblastem, které se velmi rychle rozvíjejí.

Progresivní průmyslový rozvoj si vybírá obrovskou ekologickou daň a má vliv i na populaci sviňuch. Poslední sčítání ukazují razantní úbytek počtu sviňuch. Mohlo by se tak stát, že za několik let z přírody úplně vymizí, stejně jako delfínovci čínští, jejichž poslední zástupci žili v řece Jang-c’-ťiang, kde je ale za posledních osm let nikdo neviděl.

 

 

Umělý odchov sviňuch není možný

Čínští vědci v těchto dnech provádějí další sčítání sviňuch. Předpokládají ale, že jich v současné době v asijských vodách nebude více než tisícovka. Počty těchto jedinečných kytovců totiž neustále klesají.

Například při sčítání v roce 1991 bylo napočítáno 2700 kusů a o 15 let později už to bylo pouze 1800 jedinců.

Sviňuchám nepomůže nic jiného, než razantní obrat v přístupu k životnímu prostředí dotčených států. Umělý odchov a chování sviňuch v zajetí není možné, protože s ničím podobným odborníci nemají zkušenost a neexistuje ani vhodné zařízení.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *