Zachráněná sluka lesní se bude zotavovat v plzeňské zoo

Plzeň- Vážně poraněnou sluku lesní, kterou pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů v sobotu ráno našli ve schránce na pacienty, odchytila při výjezdu městská policie. Pták má, zřejmě po střetu s autem, ošklivě poraněné křídlo a vyloučit nelze ani vnitřní zranění.

 

“Sluku odchytli městští strážníci v sobotu kolem druhé hodiny ranní v Plzni na Lochotíně. Původně jeli k úplně jinému zásahu, když do tmy ze křoví vyskočil hodně divný pták s dlouhým zobákem a poraněným křídlem. Motal se na místě a nelétal, proto ho hlídka odchytila a převezla k nám do stanice,”popsal Karel Makoň z DESOP, jak k odchytu sluky lesní došlo.V záchranné stanici sluce poskytli první pomoc, už odpoledne ale putovala do plzeňské zoo. “Je to ‘potravní specialista’, s jehož chovem nemáme příliš dobré zkušenosti,” vysvětlil Karel Makoň. “Proto jsem zavolal kolegovi Tomáši Pešovi z Plzeňské ZOO. Ten dokáže odchovat i nemožné, a tak jsme mu ptáka raději hned odpoledne převezli, aby se pokusil o jeho záchranu.”

V zoo už sluka zůstane. Do volné přírody už vypuštěna být nemůže, a tak se pracovníci DESOP rozhodli, že bude lepší, když zůstane v zoo, kde se s ní bud moct seznámit více lidí.

 

 

Odchyt poraněných sluk je v Plzni poměrně častý

Záchranná stanice v Zábělské má se slukami co dočinění poměrně často. V tomto období práci přes Plzeň táhnou a nebyl by to jediný rok, aby se ve městě neporanili.

“Sluka lesní táhne hlavně večer a při vodních tocích. Do Plzně přitékají celkem čtyři řeky, a tak se ptáci kolikrát dostanou až do samotného středu města. Za dvacet let naší činnosti jsem chytal sluku v Doudlevcích u zimního stadionu, v Pražské ulici u vodárenské věže, v Malé ulici u Saského mostu, na dvorku domu v Bezručově ulici a dokonce i na náměstí. Většina ptáků byla pouze otřesena po nárazu a druhý den mohla být za městem vypuštěna, aby pokračovala ve své cestě dál,” vzpomíná Karel Makoň.

Ne všechny příběhy ale mají dobrý konec. Například v Kralovicích v listopadu 2008 ochranáři odchytili sluku, která byla po střetu s autem lehce otřesená. Ptáka okroužkovali a za pár dnů opět vypustili. V prosinci příštího roku se dozvěděli, že sluku někdo ve Francii zastřelil.

Sluce, která se nyní zotavuje v zoo v Plzni, se naštěstí nic podobného stát nemůže, a tak nezbývá než doufat, že nemá vážná vnitřní zranění a že jí zoo bude po další léta dobrým domovem.

 

Foto: Bohumil Mášek (TK DESOP)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *