Další případ zbytečného zabíjení opic, tentokrát na farmě na Mauriciu

Mrtvolky opic v popelnicích či navršené do kupy, znetvořená torza zvířecích těl čekající na zpopelnění – takto otřesný pohled se naskytl členům Britské unie za zrušení pokusů na zvířatech (BUAV), když šetřila činnost mauricijské farmy Noveprim.

 

Mauricijská farma Noveprim chová primáty pro laboratorní účely. Zvířata, která odchytí ve volné přírodě, odesílá do laboratoří ve Velké Británii, Španělska a USA.

Důvod, proč opice zabíjí, je ten, že její největší klienti vyžadují k pokusům jen opice, které váží méně než 3,5 kilogramu. Dospělí samci ale váží přes 4 kilogramy, a jsou tedy nevhodní. Stejně tak jsou pro farmu a laboratoře ‘nepoužitelné’ březí samice, které, stejně jako dospělí samci, takto zbytečně umírají.

Paradoxem je, že Noveprim se ve svém programovém prohlášení zavazuje opicím zajistit kvalitní životní podmínky, poskytovat jim adekvátní zdravotní péči a zacházet s nimi v souladu s nařízeními mezinárodní asociace pro hodnocení a akreditaci péče o laboratorní zvířata – AAALAC-International.

 

 

Na farmě se opice zabíjejí už několik let

Bohužel se zdaleka nejedná o nový případ. Šetření, které BUAV na farmě provedla již v září 2010, přineslo šokující důkazy krutosti a utrpení spojené s odchytem a chovem divokých opic na Mauriciu. Proto také organizace spustila kampaň ‘Zachraňte naše opice’, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí veřejnosti o tomto problému a sjednocení podpory na Mauriciu i ve světě.

Organizace na ochranu zvířat, včetně české Svobody zvířat, nyní budou apelovat na předsedu vlády Mauricia, aby přijal okamžitá opatření k zastavení tohoto zabíjení a aby byly opice vypuštěny zpět do přírody, kam patří.

“Je to kruté a nesmyslné zabíjení. Je nepřijatelné, aby opice, které byly léta využívány, byly jednoduše zlikvidovány, protože je tato společnost už nepotřebuje,” říká Sarah Kite, ředitelka BUAV pro speciální projekty. “Tyto opice by měly být vypuštěny do divočiny, aby mohly prožít zbytek života na svobodě. Dovozem opic od této společnosti Velká Británie udržuje tuto krutost. BUAV požaduje, aby britská vláda neprodleně zakázala dovoz primátů z Mauricia.”

 

Podepište petici a napište politikům, vyzývají ochránci

Organizace BUAV výsledky svého šetření nedávno otiskla v listu Sunday Mirror a ihned také rozjela petiční akci. Zároveň žádá všechny milovníky zvířat, aby v rámci protestní akce napsali e-mail přímo premiérovi a odpovědným ministrům Mauricia.

A pokud Mauricius patří k jejich oblíbeným dovolenkovým destinacím, doporučují ochránci zvířat, aby další zprávy adresovali i ministrovi cestovního ruchu a uvedli, že tento krutý případ týrání a zabíjení zvířat je od cesty na Mauricius odradil.

Odkaz na petici a potřebné kontaktní údaje naleznete na webu Svobody zvířat.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *