Desítky ptáků zbytečně hynou po nárazu do protihlukových stěn

Praha – V Praze na Karlovarské ulici hynou desítky ptáků po nárazu do zdejší protihlukové stěny. Ornitologové už tu našli spoustu mrtvých pěvců i dravce. Siluety dravců na průhledných stěnách jsou k ničemu, pomoci může jen pruhování.

Poštolka, pět krahujců, dva strakapoudi, sýkory koňadry, modřinky a uhelníčci, červenka, vrabci, lejsek šedý, dlasci, kosi, králíčci a šoupálek – to je výčet ptáků, kteří po nárazu do průhledných protihlukových skel zaplatili životem.

Ornitologové mrtvé ptáky u protihlukové stěny v pražské Karlovarské ulici sbírají často. Aby na tento problém upozornili, uveřejňují fotografie uhynulých ptáků na ptaci.org.

 

 

Tam, kde jsou stěny pruhované, k úhynu ptáků nedochází

Okna protihlukových stěn jsou sice opatřena obrázky dravců, podle ornitologů ale výrobci používají siluety druhů, kterých se drobné ptactvo nebojí. Dělají tak zásadní chybu a jejich snahy o zviditelnění průhledných výplní protihlukových stěn se míjejí účinkem.

Ornitologové proto žádají, aby výrobci výplně opatřili pruhováním. Pruhy jsou pro ptactvo zvýrazněny například protihlukové stěny u dálnice v Ostravě nebo v Přerově na mostě Legií. Zde dříve ptáci také zbytečně umírali, pruhováním se ale vše vyřešilo.

Problém s velkým úhynem ptáků na protihlukových stěnách v současné době ornitologové zaznamenávají také v Malenovicích u Zlína. Podařilo se jim ale prosadit vytvoření pruhování, které by na konkrétní protihlukové stěně mělo vzniknout do konce roku. Ornitologové doufají, že i v případě protihlukové stěny v Karlovarské ulici se jim podaří pruhování prosadit.

 

Foto: ptaci.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *