Vydejte se po brněnské stromové stezce s audioprůvodcem

Brno – Město, to nemusejí být jen historické památky, hluk, shon a spousta aut. I pro milovníky přírody lze najít spoustu zajímavých míst. Brňany (a nejen je) o tom přesvědčilo Hnutí Brontosaurus, které v moravské metropoli vytvořilo stromovou stezku.

Vydat se po ní můžete jen tak pro zajímavost, kdykoliv se vám to bude hodit a kdykoliv budete chtít. Nezapomeňte si stáhnout audioprůvodce, který je zdarma k dispozici na webu audiobrno.cz, a vytisknout si mapu. Pak už můžete vyrazit na zhruba dvouhodinové putování kolem centra Brna.

“Do města nemusí lidé chodit jen na nákupy nebo do úřadů. Stromová stezka je podle mě úctyhodný počin, který pomůže lidem odpočinout si a zároveň ukazuje, že Brno je zelené město se stromy, které nám připomínají to důležité z minulosti,” řekla Lenka Mančíková, jedna ze šesti dobrovolnic, které se na tvorbě stezky podílely.

 

 

Dvouhodinové putování se zajímavým povídáním

První audiostezku na Moravě v úterý 6. listopadu slavnostně otevřelo Hnutí Brontosaurus. Tvůrci se inspirovali teplickou audiostezkou, která je vůbec první svého druhu u nás.

“Chceme, aby zdejší obyvatelé, ale i turisté poznali největší moravské město jinak, než obyčejným putováním po památkách. Také se snažíme připomenout význam stromů jako takových,” vysvětlil koordinátor projektu Martin Hnyk z Hnutí Brontosaurus.

Stromová stezka zahrnuje deset stromů, které se váží k zajímavému místu, důležité historické události, nebo jsou samy o sobě něčím zajímavé. Na tvorbě stezky autoři spolupracovali s odborníky.

Při svém putování se tak můžete setkat například s takzvaným stromem hrdinů – platanem javorolistým na Malinovského náměstí, s jerlínem japonským v sadech Osvobození, označovaným za strom milénia, ale i s dalšími zajímavými stromy.

“Odborné záležitosti jsme konzultovali s vedoucím ústavu dendrologie Mendelovy univerzity Petrem Maděrou. V červnu a v září jsme pak texty v brněnském studiu Českého rozhlasu nahrávali,” dodal Martin Hnyk.

 

Nové trasy budou tvořit i děti

Vývoj projektu stromové stezky tím ale nekončí. Hnutí Brontosaurus plánuje anglickou a německou verzi audioprůvodce a chce také vytvořit další trasy.

“Spolu s dětmi z brněnských základních škol vytvoříme jejich vlastní audiostezku, která povede také kolem hřišť, prolézaček nebo cukráren. Namluví ji sami, slovy, kterým rozumí,” prozradil Martin Hnyk.

 

Foto: Podzemník, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *