Příběh vojáka a psa z Afghánistánu dojímá celý svět

Shaun Duling (27) loni nastoupil roční vojenskou službu v Afghánistánu. Tady našel opuštěného psa Bolta. Získal v něm nejvěrnějšího přítele, který by pro něj snad položil i život. Je to už několik týdnů, co se museli rozloučit. Jejich příběh ale už brzy bude mít šťastný konec.

 

Jen málokoho by napadlo, že je ve válkou sužované oblasti možné najít nejlepšího přítele. Bývalý voják Shaun Duling z Virginie ho v Afghánistánu našel.

Bolta poprvé potkal krátce potom, co loni v říjnu do Afghánistánu přijel. Bolt a jeho sestra Xena se potulovali kolem základny. Většina vojáků si oblíbila Xenu, protože byla přátelštější. Bolt byl plachý a zdrženlivý.

“Byl jsem s německými vojáky. Ti se starali jen o Xenu – udělali jí boudu a krmili ji třikrát denně. Zato Bolt byl venku a nikdo mu nedal najíst. Byl hrozně podvyživený,” vzpomíná Duling.

Shaun se proto o Bolta začal starat. Netrvalo dlouho a získal v pejskovi oddaného kamaráda. A pak už byli pořád spolu.

 

 

První zkouška věrnosti

Jenže jejich přátelství mělo brzy projít první těžkou zkouškou. Přišlo totiž nařízení, že všichni psi z okolí základny musejí být odvezeni do 12,5 míle vzdálené vesnice. Pro oba to bylo velmi těžké. Shaun podle svých slov nikdy nezapomene na Boltův zmatený výraz, když ho odváděli.

Když ale druhý den v půl třetí ráno Shaun vstával do služby, nestačil se divit. Bolt byl zpátky, vrtěl ocasem a byl šťastnější než kdy předtím. Jak se potom dozvěděl od vojáků, kteří psy odváželi, Bolt za kolonou mířící zpátky na základnu utíkal 10 mil. Nakonec velitel vydal příkaz zastavit a vzít psa s sebou zpět na základnu.

 

Nejtěžší bylo loučení

Když se Shaunova roční služba v Afghánistánu naplnila, přišlo to nejtěžší – loučení. Shaun nastoupil do vrtulníku a Bolt, který se předtím k přistávací dráze neodvažoval ani na krok, najednou přiběhl a skočil rovnou za svým přítelem. Vojáci ho z vrtulníku museli odnést.

Shaun v tu chvíli věděl, že Bolta v Afghánistánu nenechá. Po návratu do Virginie začal zjišťovat, co vše je zapotřebí, aby si Bolta mohl osvojit.

 

Už 5. listopadu budou opět spolu

Na to, aby si Bolta mohl přivézt domů, potřeboval čtyři tisíce dolarů. Jenže kde tak velkou částku vzít? Organizace Nowzad, která pomáhá opuštěným zvířatům z Afghánistánu a kterou Shaun požádal o pomoc, bývalému vojákovi doporučila uspořádat sbírku a zřídit stránku na Facebooku.

A podařilo se! Díky soucitu lidí a jejich příspěvkům Shaun potřebný obnos získal, a tak už za pár dní bude mít Bolta u sebe. Pejsek už je v USA, ale musí být několik dní v karanténě. Už 5. listopadu ale zase budou oba spolu.

 

Foto: Facebook

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *