Při odchytu zraněné labutě pomáhali kajakáři

Radek Zeman a Hana Makoňová

Františkovy Lázně – Jedno z osmi mláďat, která letos labutě vyvedly na rybníku u pramene Natálie ve Františkových Lázních, zůstalo opuštěné. Kvůli zraněnému křídlu nemohlo odletět s ostatními, a tak bylo třeba, aby se o něj někdo postaral. Na výzvu zdejších obyvatel ale zareagoval až Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva (DESOP) z Plzně.

 

Osamělé labutí mládě chodili na rybník krmit místní obyvatelé. Ti také, podle slov Karla Makoně z DESOP, zdejší kompetentní orgány o labuti se zraněným levým křídlem informovali. Nikdo ale nezareagoval.

Do Františkových Lázní, tedy mimo oblast své působnosti, tak v sobotu 27. října vyrazili členové DESOP. První pokusy o odchyt labutě ale nevyšly.

“Sázel jsem na to, že je labuť zvyklá na krmení od lidí. Bohužel labuť byla už odpoledne natolik přecpaná pečivem, že na krmení nepřiplavala,” vylíčil své pokusy o záchranu mláděte Karel Makoň. “Neúspěšný byl i můj pokus o odchyt poraněného mláděte pomocí kánoe. Plastovou kánoi nám ochotně zapůjčil Chebský vodácký oddíl, ale zvíře se mi odchytit bohužel nepodařilo.”

 

 

Za labutí na kajaku

Záchranná akce proto pokračovala i v neděli 28. října. Pracovníci plzeňské záchranné stanice tentokrát do Františkových lázní vyrazili společně se zkušenými kajakáři. Těm se labuť podařilo odchytit už po patnácti minutách.

“Zvíře bylo převezeno k nám do Plzně, ošetřeno, odčerveno a bude vypuštěno na Berounku k ostatním vodním ptákům, kde mu bude mnohem lépe,” dodal Karel Makoň, pro kterého to za posledních pár týdnů byla už druhá zkušenost s odchytem labutí (viz článek Záchrana labutí uvězněných v bahně vypuštěného rybníka).

A i když to z fotografií může vypadat jako zajímavý víkendový zážitek, žádná legrace to podle zúčastněných rozhodně nebyla. Labutí záchranáři zde zúročili veškeré své zkušenosti získané při odchytu a kroužkování labutí velkých.

 

Foto: Karel Makoň, DESOP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *