10 překvapivých skutečností o spánku zvířat

Možná spánek není nejlepším tématem na pondělí, ale vycházejme z předpokladu, že přechod na zimní čas zajistil čtenářům dostatek odpočinku. Pojďme si tedy říct, proč netopýři spí hlavou dolů a koně ve stoje, jak dlouho vydrží žirafy bez spánku, který živočich naopak spánkem stráví nejvíc času a jestli pracovití mravenci vůbec někdy spí.

 

“Spánek se skládá ze dvou částí: Z NREM fáze a REM fáze,” vysvětluje MVDr. Adrian Morrison, Ph.D., profesor veterinární medicíny na pensylvánské univerzitě. “K tomu, aby byl spánek plnohodnotný, potřebují lidé obě fáze, což ovšem není případ zvířat.”

Podle psychiatra Jeroma M. Siegela, profesora kalifornské univerzity, je hlavní funkcí spánku udržení výkonnosti. To platí u lidí i u zvířat, nicméně u každého druhu spánek probíhá trochu jinak. Velkou roli zde hraje i otázka bezpečí daného živočicha.

 

 

Zajímavosti o spánku zvířat

1. O kočkách se ví, že prospí větší část dne – podle vědců 13 až 14 hodin. Aktivní jsou v noci, protože je to doba nejvhodnější k lovu. Platí to především u velkých kočkovitých šelem, které se v noci zároveň musejí mít na pozoru.

2. Delfíni v podstatě spí jen na půl. Při spánku je vždy jedna hemisféra jejich mozku aktivní, zatímco druhá se nachází ve fázi NREM spánku.

3. O koních a kravách je všeobecně známo, že spí ve stoje. Je to možné proto, že neprocházejí REM spánkem.

4. Žirafy jsou nejzranitelnější, když pijí a ve spánku. Proto bez spánku vydrží i několik týdnů.

5. Pouštní hlemýždi zase vydrží spát až tři roky. Vzhledem k podmínkám, v jakých tito plži žijí, je to nejlepší způsob, jak nepřízni prostředí čelit.

6. Ptakopysk nemá na první pohled klidné spaní. Aby obelstil své nepřátele, dělá ze spaní pohyby, jako když z vody loví drobné korýše a rybky. Vzbuzuje tak dojem, že je stále bdělý.

7. Afričtí paviáni z rodu Papio spí usazeni ve vrcholcích stromů. Pro predátory jsou tak sotva postřehnutelní, a navíc nedosažitelní.

8. Netopýři spí vzhůru nohama proto, že jim to dovoluje v případě ohrožení v momentě se odrazit a uletět. Nemají totiž dost silná křídla na to, aby mohli vzlétnout jako ptáci, a musejí se rozletět při pádu.

9. Albatrosi zase mohou spát během letu. Nejsou ale jediní. Například rorýsi, kteří stráví většinu svého života ve vzduchu, také spí v letu. Trvání jejich spánku je ale velmi krátké.

10. Až donedávna panovalo přesvědčení, že mravenci nespí. Jak se ale při studiu života rezavých mravenců ukázalo, dělníci v průběhu dne usnuli 253krát, pokaždé na více než jednu minutu.

 

Foto: Erich Ferdinand, Wikimedia

 

1 comment for “10 překvapivých skutečností o spánku zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *