Atlas míst důležitých pro mořské ptáky pomůže při jejich ochraně

Světová ornitologická společnost BirdLife International s využitím vládních materiálů a úmluv OSN vytvořila takzvaný atlas mořských ptáků, který by v budoucnu měl významně pomoci při ochraně nejohroženějších druhů mořských ptáků. Atlas, jenž zachycuje na tři tisíce důležitých hnízdišť a migračních tras ptactva, je volně dostupný na internetu.

Atlas by v budoucnosti mohl pomoci například vládám při vytváření chráněných mořských oblastí, při plánování pobřežní těžby ropy a plynu či při stavbách elektráren.

“Mořští ptáci jsou nyní nejohroženější ptačí skupinou. Staví nás před unikátní ochranářské problémy, protože mnoho druhů cestuje tisíce kilometrů napříč mezinárodními vodami,” vysvětlili zástupci společnosti BirdLife International, co je k vytvoření unikátního atlasu přivedlo.

 

 

Mohly by vzniknout i atlasy pro ochranu dalších živočišných druhů

Jak uvádějí členové České společnosti ornitologické (ČSO), s mapou si může pohrát opravdu každý. Je možné zvolit si například druh a nechat si zobrazit místa mezinárodně uznávaná jako důležitá pro jeho ochranu.

Atlas mořských ptáků mapuje 6,2 procenta celkové rozlohy světových oceánů, Zachycuje významné migrační trasy ptáků a hnízdiště. Jedná se celkem o tři tisíce důležitých míst.

Odborníci doufají, že tato iniciativa podnítí vznik dalších takových map, které by se týkaly dalších druhů zvířat, jako jsou velryby, žraloci nebo želvy.

 

Foto: Mark Jobling, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *