Divočáci na Šumavě dostanou GPS obojky

Na území Chráněné krajinné oblasti Šumava a Správy Národního parku Šumava se rozbíhá projekt takzvané telemetrie divokých prasat. V průběhu listopadu dostane sedm divočáků na krk GPS obojky, které lesníkům pomohou zmapovat život zvířat a teritorium, po kterém se černá zvěř pohybuje.

 

“Této technologii se říká GPS telemetrie. Tentokrát je zaměřená na černou zvěř. Jedná se o technologii umožňující měření na dálku a dálkový přenos dat. Obojky jsou vybaveny senzorem aktivity, který umožňuje sledovat, co zvíře zrovna dělá,” vysvětluje Adam Jirsa, který má péči o lesní zvěř na území NP Šumava na starosti.

Obojek registruje údaje o aktivitě zvířete každých pět minut. Když se pak označený jedinec dostane do oblasti pokryté signálem, odešle obojek SMS zprávu s údaji o místě, kde se zvíře pohybuje.

Projekt se zaměří na území česko-německého příhraničí. Sledovat bude pohyb prasat na území Jihočeského a Plzeňského kraje a v regionu Dolní Bavorsko.

Důležité budou získané informace o tom, na jak velkém přeshraničním území se prasata pohybují, jaká je jejich populační hustota a jaké lokality využívají ve vztahu k tetřevovitým. Veškeré údaje využijí čeští myslivci i jejich kolegové ze sousedních států – budou sloužit například k harmonizaci doby hájení a doby lovu, ke sjednocení předpisů podávání léčiv a tak dále.

 

 

Na Šumavě už zvířata monitorovali, divoká prasata ale dostanou obojky poprvé

Na území NP Šumava za tímto účelem vzniknou dvě odchytová zařízení pro divoká prasata. “Odchytové zařízení vypadá jako ohrada, do které budeme prasata lákat na krmení. Když odeberou předložené pamlsky ze spouštěcího zařízení, tak se za nimi zaklapne průlezový otvor,” upřesnil fungování odchytového systému Adam Jirsa.

Z jedinců, kteří se do odchytové ohrady dostanou, budou vybráni ti, kteří budou moci asi 900gramový obojek po dobu jednoho roku nosit, aniž by je jakkoliv omezoval. Dostat jej nemohou například mladá prasata, která ještě rostou.

Monitorování černé zvěře u nás proběhne vůbec poprvé. Iniciátorem projektu je Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost. Jeho realizací se zabývá Fakulta lesnická a dřevařská ČZU Praha.

Samotný projekt sledování zvířat pomocí GPS obojků ale není na území šumavského parku nový. Mezi lety 2005 a 2010 na české straně Šumavy dostalo monitorovací obojek 40 jelenů, 50 srnců a 5 rysů. Výzkum ukázal, že monitorovací obojek zvířatům nepřináší žádná omezení a pro správce parku jsou výsledky monitoringu velmi přínosné.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *