První pomoc pro ježky: Kdy na podzim potřebují naši pomoc?

Téma, o kterém se mluví každý rok, a přesto spousta lidí stále dělá chyby – buď do záchranných stanic odnášejí ježky, kteří jsou dostatečně vyvinutí a zimu by přečkali i bez lidské pomoci, nebo se o ně chtějí postarat a krmí je nevhodnou stravou. Kdy tedy ježci potřebují naší pomoc a jak se o ně nejlépe postarat?

 

Český svaz ochránců přírody (ČSOP)nedávno vydal takzvaný ‘ježčí kalendář’, který zcela jednoduše vysvětluje, kteří z mladých ježků potřebují na podzim a v zimě naši péči. Zjistíme to jednoduše podle jejich váhy a velikosti.

 

 

 

 

Jak velký má být ježek v září, říjnu a v listopadu

Najdete-li v září mláďata ježků, která jsou ještě slepá, nemají vyvinuté bodliny a mají méně než 120 gramů, pak je třeba, abyste jim zajistili adekvátní péči. Je totiž více než pravděpodobné, že takto malá ježčata nebudou schopna narůst tak, aby přečkala zimu.

V první polovině října potřebují pomoc mláďata, která mají méně než 200 gramů a jsou menší než 10 centimetrů. Na konci října by pak zdravý a dostatečně silný ježek měl mít alespoň 350 gramů a měřit 15 centimetrů. V opačném případě zimu s největší pravděpodobností nepřežije.

Na počátku listopadu pak mají šanci zimu přečkat jedinci, kteří váží více než 500 gramů. Na konci listopadu by měl mít ježek 600 gramů. Pokud touto dobou váží méně, zajistěte mu přezimování.

Jednoduchý přehled i s obrázky najdete na této stránce.

 

Jak v zimě ubytovat ježky

Když už najdete slabého ježka a rozhodnete se mu pomoci, měli byste v první řadě zjistit, jestli v blízkosti svého bydliště nemáte záchrannou stanici, která by byla schopna se o něj adekvátně postarat (pokud takové zařízení nenajdete na internetu, zeptejte se na městské policii). U sebe doma jej ‘ubytujte’ až v nejzazším případě.

Pokud u vás ježek bude muset zůstat, vytvořte mu vhodný pelíšek. Potřebuje výběh o velikosti alespoň dva metry čtvereční, jehož stěny by měly být alespoň půl metru vysoké. Výběh může být vystlaný hoblinami, senem, slámou, větvičkami, listím či podobným přírodním materiálem (pozor, aby nepocházel z jedovatých rostlin).

Ve výběhu by měl být domeček, nejlépe z krabice či dřevěný. Velký by měl být tak akorát, aby se do něj později dospělý ježek pohodlně vešel. Domeček je dobré vystlat například senem, do kterého se ježek rád zavrtá.

Ježčí výběh umístěte v klidné teplé místnosti. Udržujte jej stále čistý – výstelku je třeba měnit a podlahu pod ní vytřít.

A ještě poznámka: Bude-li u vás přezimovat více ježků, zachovejte výše uvedené parametry pro jednoho jedince, aby nedocházelo ke konfliktům.

 

Jak krmit ježka před zazimováním

Nabízet ježkovi rohlík namočený v mléce je chyba, které se lidé stále ještě dopouštějí. Mléčné výrobky v jídelníčku ježků nepřicházejí v úvahu, stejně jako tučné maso, pečené maso, solená a kořeněná jídla.

U jedinců do 100 gramů je potřeba podávat injekční stříkačkou mléko pro koťata nebo štěňata, a to každé čtyři hodiny. U větších mláďat do 150 gramů se pak toto mléko může postupně mísit s konzervou pro koťata a podávat na mělké misce, aby se ježek naučil sám baštit.

U starších ježků nic nezkazíte, pokud jim nabídnete například maso z kočičí konzervy nebo kočičí granule. Podávat ale můžete i syrové či vařené drůbeží a libové hovězí maso, vařené vnitřnosti (kuřecí jatýrka, žaludky, srdíčka a podobně). Velmi malí ježci budou potřebovat maso namlít, větší ježci klidně budou ohlodávat kosti (například vařenými kuřecími krky nepohrdnou).

Jídelníček ježkům můžete zpestřit také vařenými bramborami, rýží, vejci a ořechy. Rádi mají také ovoce (především jablka) a určitě si rádi smlsnou i na moučných červech.

Podrobné informace naleznete také na stránkách ČSOP.

 

Foto: Wikimedia, Jörg Hempel

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *