Zvěři v KRNAP mohou lidé na zimu přispět nasbíranými plody

Kaštany, žaludy, jablka, tvrdé pečivo – tím vším mohou lidé na zimu přispět zvěři Krkonošského národního parku (KRNAP). Správa parku i letos pokračuje v nedávno zavedené tradici sběru krmení pro zvířata. Každoročně se do akce zapojuje řada škol i jednotlivců.

 

“Stále je řada lidí, kterým záleží na přírodě, na zvířatech a zajímá je, jak přežijí zimu. Vždy na podzim nás kontaktovaly různé školy, ale i jednotlivci, zda máme zájem o plody, které nasbírali. Proto jsme v posledních letech začali organizovat tuto sbírku,” vysvětluje Jan Hřebačka, ředitel Správy KRNAP.

V zimních měsících mají zvířata horší přístup k potravě, a tak se jelení zvěř v KRNAP uchyluje do osmnácti takzvaných přezimovacích obůrek, kde o ně pečují zaměstnanci národního parku. “Dárci pomohou nejen zvířatům přežít často krutou zimu, ale zároveň také lesu – protože zvěř potom není nucena okusovat především malé stromky a přikrmování tak umožní snazší přirozenou obnovu lesa,” dodává Jan Hřebačka.

 

 

Za krmení časopis, přednáška nebo návštěva záchranné stanice

Potravu pro zvěř mohou zájemci odnést na některé z informačních center Správy KRNAP (v Harrachově, Peci pod Sněžkou či Špindlerově Mlýně). Pracovníci budou přijímat denně od 9 do 15 hodin, a to až do 15. března 2013.

A pokud se někteří sběrači budou hodně činit a nasbírají větší množství (například školy, školky a jiné spolky), správci KRNAP si pro krmení přijedou. “Za odměnu dárci získají časopis Krkonoše – Jizerské hory, budou si moci prohlédnout vrchlabskou Stanici pro hendikepovaná zvířata a případně skupinám zajistíme přednášku,” uvedla ještě Alena Tondrová, která akci koordinuje.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *