Akční letáky v elektronické podobě šetří životní prostředí

V době ekonomické krize lidé nakupují především zboží v akci. A obchodní řetězce neváhají vynaložit nemalé prostředky za akční letáky, kterými zákazníky o slevách informují. Je to ale obrovská zátěž pro životní prostředí, v době elektronických médií naprosto zbytečná.

 

Každý průměrný Čech za rok dostane do schránky 15 kilogramů letáků s akčními nabídkami obchodních řetězců. Ochránci přírody se zamysleli nad tím, kolik stromů na takové množství papírů musí padnout a jak velká je to zátěž pro životní prostředí a pro naše domácí rozpočty.

Podle ekologického hnutí Arnika bylo v roce 2010 u nás distribuováno 3,9 miliardy reklamních letáků, což bylo o dvě miliardy více než v roce předchozí. A toto číslo stále roste, protože letáky jsou žádané – čte je více než 70 procent obyvatel a nakupuje podle nich 30 procent zákazníků. – Kolik lidí si zcela zbytečně nechá letáky do schránky dávat a přitom se do nich vůbec nepodívá, statistiky samozřejmě neuvádějí.

Na výrobu jedné tuny papíru je přitom potřeba i více než dvou tun dřeva. Energetická náročnost je také obrovská. A náklady na likvidaci odpadu, který z reklamních letáků vzniká, jsou také na nás. Na rozdíl od obalů, jejichž sběr a likvidaci do jisté míry financují výrobci, jsou náklady na sběr a likvidaci letáků na obcích, a tedy i na nás, kteří platíme poplatky za svoz komunálního odpadu.

 

 

Není lepší dostávat letáky mailem?

Otázkou je, jestli je v dnešní době tohle všechno zapotřebí. Každý obchodní řetězec nabízí službu zasílání letáků v elektronické podobě na e-mail, nebo o akcích informuje přímo na svých stránkách.

Pokud se rozhodnete nechat si posílat letáky v elektronické podobě, stačí si na schránku nalepit cedulku, že si nepřejete dostávat reklamní letáky. Doručovatelé vám je v takovém případě vnucovat nemohou.

 

Za registrované odběratele elektronických letáků peníze na výsadbu stromů

Proti papírovým letákům se rozhodla ‘zabojovat’ Nadace Partnerství a ve spolupráci se společnosti MAKRO Cash & Carry rozjela kampaň Stromy místo letáků. Za každého zákazníka, který se přihlásil k odběru elektronického letáku místo papírového, věnovala společnost MAKRO Nadaci Partnerství 20 korun. K odběru se nakonec přihlásilo 12,5 tisíce lidí.

Peníze, které takto Nadace Partnerství od společnosti MAKRO získala, půjdou na podzimní výsadbu listnatých a ovocných stromů v pěti lokalitách ČR. Přihlášeno bylo deset míst, z nichž lidé hlasováním mohli vybrat ta, která je nejvíc oslovila.

Letos na podzim tak výsadba stromů a keřů proběhne na dvou místech v Jihočeském kraji a po jednom v Jihomoravském, Moravskoslezském a Plzeňském kraji. Pět výsadeb se prostřednictvím iniciativy Stromy místo letáků podařilo uskutečnit již na jaře.

 

Foto: TZ Nadace Partnerství

 

1 comment for “Akční letáky v elektronické podobě šetří životní prostředí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *