Některé státy odmítají zrušit klece pro prasnice

Od 1. ledna 2013 by měl v EU začít platit zákaz používání klecí pro prasnice v průmyslových velkochovech. Nařízení, po kterém ochránci zvířat dlouho volali, ale už nyní některé státy odmítají s tím, že na taková opatření nejsou chovatelé připraveni.

 

Ochránci zvířat rebelující státy kritizují hlavně za to, že o plánovaném zrušení klecí v chovech prasnic věděli už od roku 2001, kdy daný zákon vstoupil v platnost, a měli tak dost času se na změnu připravit.

Připomíná to situaci z konce minulého a začátku letošního roku, kdy v platnost vstoupilo nařízení o pořízení větších klecí pro slepice. Asi desítka států EU se odmítla nařízení podřídit s tím, že by pro chovatele byla rozsáhlá renovace likvidační.

 

 

Prasnice se v kleci téměř nemůžou hýbat

Klece (nebo též porodny) slouží k ustájení prasnic před a po porodu. Klece jsou tak malé, že prasnice si v nich mohou jen lehnout a vstát, ale například otočit už se nemohou. V těchto kójích prasnice zůstávají i během kojení selat, která se kolem matky volně pohybují ve vymezeném prostoru (takzvaném příkrmišti).

K fixaci prasnic se v průmyslových velkochovech přistoupilo proto, že dnešní vyšlechtěná prasata ztrácejí své instinkty (tedy i mateřské) a samice pobíhající po kotci po selatech může šlapat nebo je dokonce zalehnout. Na druhou stranu je uzavřením do úzkého prostoru prasnici znemožněno její přirozené chování – stavba hnízda, rytí a tak podobně.

Ochránci zvířat chtějí, aby i prasatům byly v chovech zajištěny vhodné životní podmínky. Proto organizace Compassion in World Farming (CIWF) sepsala petici za zrušení klecí pro březí prasnice. Ta je stále aktuální a zájemci ji mohou podepsat online na této stránce. Stačí vyplnit jen jméno, příjmení a email.

 

Foto: Maqi, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *