Evropský festival ptactva přinesl mnoho zajímavostí

O víkendu 6. a 7. října proběhl Evropský festival ptactva, v jehož rámci desítky tisíc lidí pozorovaly jedinečný fenomén migrace stěhovavých ptáků. Koordinátorem letošního ročníku byla Česká společnost ornitologická (ČSO), která včera přinesla nejzajímavější novinky z víkendové akce. Z nich je patrné, že ti, kdo se nezúčastnili, o hodně přišli. A proto se o ně s vámi podělíme alespoň prostřednictvím tohoto článku.

 

Ohromující divadlo každoročního ptačího stěhování sledovalo více než 64 tisíc dospělých i dětí ve 33 zemích Evropy a střední Asie. Organizátoři pro diváky připravili přes 2,5 tisíce akcí. Všem účastníkům přes víkend nad hlavami přeletělo odhadem 6 milionů ptáků.

Evropský festival ptactva každoročně pořádá společnost BirdLife International, kterou u nás zastupuje ČSO. Cílem akce je nejen společné pozorování fascinujícího fenoménu, jímž je stěhování milionů ptáků přes několik kontinentů, ale i snaha upozornit na problémy, které je při jejich migraci provázejí.

Účastníci v rámci akce zaznamenávali svá pozorování ptáků a zprávy z jednotlivých zemí se pak shromažďovaly v Praze, kde ČSO, která letos festival koordinovala, sestavila souhrnný přehled pro celou Evropu.

 

 

Zajímavosti z českých pozorování

Největší počet ptáků pozorovali účastníci na Žehuňském rybníce – neuvěřitelných 37 615 jedinců. Zasloužilo se o to hlavně odhadem pětatřicetitisícové hejnu špačků, kteří nocují v rákosí.

Velkým překvapením pro pozorovatele v Mutěnicích bylo setkání s kukačkou obecnou. Tento stěhovavý pták totiž na jih odlétá v srpnu až září. Takto pozdní výskyt je opravdovou raritou.

Neméně překvapivé bylo pro účastníky u Vavřineckého rybníka (Kutnohorsko) setkání se vzácnými druhy rybáka černého a linduškou rudokrkou. Na Benešovsku u obce Jezero se zase objevily tři potáplice malé.

 

 

 

Zajímavosti ze světa

Pozorovatelé z Arménie

K nejpočetnějším, a tedy i nejčastěji pozorovaným druhům ptáků, patřili holubi hřivnáči, špačci a pěnkavy. V jižní Evropě zase mohli pozorovatelé obdivovat plameňáky, zatímco na severu účastníci pozorovali takové rarity, jako je slukovec dlouhozobý, modruška tajgová či jespák skvrnitý. Pozorování ve východoevropských a asijských zemích byla bohatá na vzácné druhy, jako je orel královský a stepní, ouhorlík černokřídlý nebo drop velký a malý.

Pozorování probíhala i na velmi zajímavých místech, mezi nimiž můžeme zmínit například Gibraltar, kde účastníci pozorovali početné buřňáky šedé a mauritánské spolu s tereji lovícími mezi delfíny. Nádherný pohled se naskytl i účastníkům na Ukrajině, když mohli pozorovat dva orly stepní přímo při lovu. A pozorovatelé z Turecka zase měli možnost na vlastní oči spatřit 1350 kriticky ohrožených keptušek stepních.

 

Autor: ČSO, ab
Foto: TZ ČSO

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *