Vánoční hvězdu musíte připravovat na květ už teď

 

Vánoce jsou sice ještě v nedohlednu, ale pěstitelé vánočních hvězd na ně musejí myslet už teď na podzim. Aby rostlinky kvetly, kdy mají, je třeba je začít je na svátky pomalu připravovat.

 

Vánoční hvězdy před Vánocemi doslova zaplaví každý obchod. Zákazníci o ně mají zájem, protože se jedná o velmi krásné dekorativní rostliny. Bohužel, spousta lidí je ale po svátcích vyhodí, protože neví, jak je pěstovat, aby o příštích Vánocích zase vykvetly. A tak si každé Vánoce raději koupí nový exemplář.

 

Čtěte také:
Jak pěstovat vánoční kaktus, aby o Vánocích kvetl

vánočního kaktusu není žádná věda. Chce to jen vědět, co rostlinka potřebuje a dopřát jí to. Vyžaduje to sice více naší pozornosti a péče, odměna v podobě květů je ale skvostná.

 

Pozor na přírodní kosmetiku! Nemusí být přírodní

Výrobci vědí, že produkty s označením BIO, přírodní a ekologický se dobře prodávají. Proto tak označují i zboží, které přírodní vůbec není. Jak tedy poznat pravou přírodní kosmetiku?

 

Vánoční hvězda

Barevných variant existuje již celá řada. Výhodou vánoční hvězdy je její snadné množení, a tak, pokud chcete mít co nejvíce barevných exemplářů, nemusíte kupovat každý zvlášť. Stačí si říct někomu, kdo vámi vyhlédnutou barvu má, o větvičku.

Pěstování vánoční hvězdy přitom není žádná věda – tedy alespoň ne pro toho, kdo nějakou tu rostlinku doma s úspěchem pěstuje. Při troše péče lze z této trvalky vypěstovat třeba až půlmetrový, nádherně dekorativní keř.

 

 

Jak připravit vánoční hvězdu na květ

Teď v říjnu už je nejvyšší čas začít připravovat vánoční hvězdu na květ. Chceme-li, aby se rostlinka vybarvila a vykvetla do Vánoc, potřebuje na přípravu dva měsíce.

Je to jednoduché. Vánoční hvězdě dáte jednoduchý signál k přípravě tím, že jí budete zatemňovat na 12 až 14 hodin denně. Krátké dny a dlouhé noci způsobí, že hvězda začne měnit barvu listů a bude se připravovat na květ.

Vánoční hvězdy nemají moc rády, když se s nimi manipuluje, a proto spíš než přenášení do temné místnosti jí udělejte ‘stínítko’ (například z přiměřeně velké krabice, papírového pytle či tmavého igelitu), pod které ji na noc schováte a přes den jej opět sundáte.

Důležitá je stálá teplota místnosti (nejméně kolem 20°C) a pravidelná zálivka. Zalévejte asi dvakrát týdně, aby byl substrát stále trochu vlhký, ale ne přemokřený – květináč rozhodně nesmí stát ve vodě.

 

Poupata vánoční hvězdy

Až budete kupovat vánoční hvězdu, vybírejte tu nejméně rozkvetlou, aby vám kvetla co nejdéle. Zde vidíte, jak by měl květ vypadat.

 


 

Co s vánoční hvězdou po vánocích?

Až vánoční hvězda odkvete, přeneste ji do chladnější místnosti a snižte zálivku (zalévejte asi jednou týdně). Zde ji nechte až do jara, kdy nastane vhodná doba pro přesazování a prořezání.

Na přesazování a ořezání je vhodná doba přibližně v průběhu dubna. Ale pozor! Až budete vánoční hvězdu stříhat, dejte pozor na mléko, které z ní vytéká – je jedovaté a může způsobit i podráždění pokožky.

Větvičky lze použít i jako řízky k množení hvězdy. Ustřiženou vrcholovou větvičku dejte na hodinku do vlažné vody, aby se zastavilo odtékání mléka. Pak řízek zapíchněte do vlhké směsi rašeliny a písku, přetáhněte přes ni igelitový sáček, a nechte několik týdnů, aby zakořenila.

Vánoční hvězdu přes léto můžete mít i venku. Od konce května až do září se jí bude dařit v polostínu, kde ji nebude trápit přímé sluneční světlo. Nezapomínejte ani na občasné přihnojování hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

No a na podzim opět zopakujte proces popsaný na začátku. Uvidíte, že vánoční hvězda bude vděčnou rostlinou, jako kterákoliv jiná pokojová květina, a bude vám dělat radost mnoho let.

 

Foto: Wikimedia, André Karwath

 

2 komentářů k “Vánoční hvězdu musíte připravovat na květ už teď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *