Plast už zamořuje i Antarktický oceán, dosud považovaný za nejčistší

Jižní oceán, známý též jako Antarktický, byl dosud považován za nejčistší. Jenže už jej zamořují zbytky po plastových odpadech. Tento ne příliš potěšující objev v anglickém listě The Guardian zveřejnili vědci, kteří strávili dva a půl roku plavbou napříč světovými oceány.

 

Loď Tara s vědci na palubě se plavila napříč Atlantikem, Tichým, Antarktickým a Indickým oceánem dva a půl roku. Odborníci zkoumali vliv klimatických změn na mořské ekosystémy a biodiverzitu.

Při výzkumu ale ve vzorcích mořské vody z Antarktického oceánu objevili velké množství fragmentů plastů. Toto zjištění je velmi překvapilo, neboť se domnívali, že do Antarktického oceánu toto zamoření dosud nedorazilo.

 

 

Odborníci tak velké zamoření nečekali

Podle poznatků vědců se zde plastový odpad vyskytuje v množství přibližně 50 tisíc fragmentů na čtvereční kilometr. Je to množství srovnatelné se znečištěním dalších oceánů, vědci se ale dosud domnívali, že Antarktický oceán je znečištěn 10krát méně.

“Vždycky jsme předpokládali, že tohle je neposkvrněné životní prostředí, jen velmi málo dotčené lidskými bytostmi. Skutečnost, že jsme našli tyto plasty, je známkou, že dosah člověka je co do rozsahu skutečně celoplanetární,” řekl Chris Bowler, koordinátor vědeckého projektu.

Mikroskopické fragmenty, jaké vědci ve vzorcích mořské vody našli, jsou zbytky po odpadu, jako jsou igelitové sáčky či plastové lahve, které se v průběhu desetiletí vlivem UV záření a mořské vody rozpadly. Velkou část fragmentů ale tvořily i zbytky po umělých vláknech z oblečení, které se do životního prostředí dostávají například s odpadní vodou po praní.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *