Lidé si utahují opasky, za mazlíčky ale utrácejí stále víc

Takřka celý svět sužuje finanční krize. Lidé šetří, kde se jen dá. To se ale netýká potřeb pro domácí mazlíčky. Výrobci a prodejci krmiv, léčiv, hraček a dalšího zboží určeného zvířatům si i v době krize mnou ruce.

 

Zvířecí mazlíček je pro lidi skoro jako dítě – chtějí pro něj jen to nejlepší. Potvrzuje to i světový trh. Jak uvádí jeden německý deník, tržby v oblasti potřeb pro zvířata rostou, a to nejen v Německu a ve Spojených státech.

Například v USA lidé loni utratili za krmiva, hračky a léky pro domácí zvířata 51 miliard dolarů, což je o pět procent více než v roce předchozím. Němci loni na potřeby pro mazlíčky vynaložili přes 3,7 miliard eur, což je o dvě procenta více než v roce 2010.

 

 

Prémiové značky vedou

Ještě před pár lety se výrobci a obchodníci domnívali, že trh s potřebami pro domácí mazlíčky bude stagnovat. Jaký byl ale jejich údiv, když i v době ekonomické krize začal naopak růst.

Páníčci svým čtyřnohým miláčkům přitom nekupují nic podřadného. Stále více se orientují na prémiové značky, a to především co se krmiv týče. Velkou pozornost lidé věnují také zdraví zvířat. Farmaceutické společnosti nyní zaznamenávají zvýšenou poptávku po lécích pro zvířata.

 

Ani Češi své mazlíky nešidí

Přesné údaje o tom, jaká je situace na českém trhu, sice nejsou k dispozici, vše ale nasvědčuje tomu, že ani čeští páníčci své miláčky nešidí.

“Tak jsme tam zase nechali čtyři stovky,” říká se smíchem majitelka tříletého labradora Teddyho, když vychází z ordinace jedné severočeské veteriny. Jak ale dodává, peněz za léčbu pro pejska jí líto není. “Před třemi měsíci jsme tu byli kvůli zánětu žaludku. Vyšetření a dvě dávky antibiotik nás vyšly skoro na pět set korun. Teď si Teddy zlomil nehet a má v tom infekci, takže zase dostane dvě dávky antibiotik. Peněz mi líto není, ušetříme to jinde. Hlavně, aby byl Teddy zdravý.”

 

A jak jste na tom Vy? Donutila Vás finanční krize šetřit i co se péče o Vaše zvířátko týče? Podělte se s námi o svůj názor!

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *