Takřka celý svět sužuje finanční krize. Lidé šetří, kde se jen dá. To se ale netýká potřeb pro domácí mazlíčky. Výrobci a prodejci krmiv, léčiv, hraček a dalšího zboží určeného zvířatům si i v době krize mnou ruce.

 

Zvířecí mazlíček je pro lidi skoro jako dítě – chtějí pro něj jen to nejlepší. Potvrzuje to i světový trh. Jak uvádí jeden německý deník, tržby v oblasti potřeb pro zvířata rostou, a to nejen v Německu a ve Spojených státech.

Například v USA lidé loni utratili za krmiva, hračky a léky pro domácí zvířata 51 miliard dolarů, což je o pět procent více než v roce předchozím. Němci loni na potřeby pro mazlíčky vynaložili přes 3,7 miliard eur, což je o dvě procenta více než v roce 2010.

 

 

Prémiové značky vedou

Ještě před pár lety se výrobci a obchodníci domnívali, že trh s potřebami pro domácí mazlíčky bude stagnovat. Jaký byl ale jejich údiv, když i v době ekonomické krize začal naopak růst.

Páníčci svým čtyřnohým miláčkům přitom nekupují nic podřadného. Stále více se orientují na prémiové značky, a to především co se krmiv týče. Velkou pozornost lidé věnují také zdraví zvířat. Farmaceutické společnosti nyní zaznamenávají zvýšenou poptávku po lécích pro zvířata.

 

Ani Češi své mazlíky nešidí

Přesné údaje o tom, jaká je situace na českém trhu, sice nejsou k dispozici, vše ale nasvědčuje tomu, že ani čeští páníčci své miláčky nešidí.

“Tak jsme tam zase nechali čtyři stovky,” říká se smíchem majitelka tříletého labradora Teddyho, když vychází z ordinace jedné severočeské veteriny. Jak ale dodává, peněz za léčbu pro pejska jí líto není. “Před třemi měsíci jsme tu byli kvůli zánětu žaludku. Vyšetření a dvě dávky antibiotik nás vyšly skoro na pět set korun. Teď si Teddy zlomil nehet a má v tom infekci, takže zase dostane dvě dávky antibiotik. Peněz mi líto není, ušetříme to jinde. Hlavně, aby byl Teddy zdravý.”

 

A jak jste na tom Vy? Donutila Vás finanční krize šetřit i co se péče o Vaše zvířátko týče? Podělte se s námi o svůj názor!

 

Foto: Wikimedia