ČSÚ: Drobné zvěře rapidně ubývá, predátorů naopak přibývá

Český statistický úřad (ČSÚ) uveřejnil výsledky sčítání drobné zvěře v naší přírodě. Výsledky jsou alarmující. Jen za posledních pět let stavy zvěře poklesly o desítky procent. Na vině jsou výrazné změny v krajině, intenzivní zemědělství a nárůst počtu predátorů.

 

Oproti roku 2007 se například počet koroptví snížil na polovinu. Ze 74 tisíc ptáků se jich v naší přírodě nyní vyskytuje méně než 40 tisíc. Lépe na tom ale nejsou ani zajíci. Zatímco v roce 2007 jich bylo 327 tisíc, nyní je jejich počet až o pětinu nižší.

“Zmizely meze a remízky, které poskytovaly zvěři nejen úkryt, ale i potravu,” vysvětluje Josef Pubala z Českomoravské myslivecké jednoty a dodává, že velké lány technických plodin naopak poskytují ideální prostředí pro predátory. Rychle přibývá hlavně lišek a divokých prasat. Právě divokým prasatům svědčí velké lány řepkových a kukuřičných polí, která jim poskytují dostatek potravy.

Z české přírody se zároveň vytrácejí rostliny, které jsou pro některá zvířata důležitou potravou, a insekticidy likvidují hmyz, kterým se živí například bažanti a koroptve.

 

 

Petice za obnovu krajiny je k podpisu jen do konce října

V současné době probíhají jednání o podobě nové společné zemědělské politiky EU, která by měla začít platit v roce 2014. Evropská komise její předběžnou podobu zveřejnila už loni v říjnu, českým zemědělcům a vládě se ale nelíbila, protože by pro náš stát byla značně nevýhodná.

Do diskuze se tak vložili i ornitologové a myslivci a vznikla petice za obnovu zemědělské krajiny. Plné znění petice včetně podpisových archů je na stránkách www.zemedelska-krajina.cz. Podpisové archy v papírové podobě je možné podepisovat až do konce října.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *